رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. مجله رسانتو
 4. »
 5. بررسی تفاوت موشن گرافیک­ ها

بررسی تفاوت موشن گرافیک­ ها

تفاوت موشن گرافیک

مقدمه

تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است. این پیشرفت پایش را به دنیای ساختن تبلیغات تجاری هم باز کرده است. برای این که یک تبلیغ تجاری ساخته شود شیوه­ های زیادی به وجود آمد. یکی از این شیوه ها که بسیار مورد توجه شرکت­ ها برای پیشرفت و توسعه کار و کالاهای خود قرار گرفته است موشن گرافیک است و ما به تفاوت موشن گرافیک ها در این مطلب پرداخته ایم.

امروزه شرکت ­های تجاری برای این که داستان یک کالا یا یک جنس یا یک برند را برای مخاطبان خود روایت کنند و در ذهنشان جا بیندازند از تبلیغ به شیوه موشن گرافیک استفاده می­کنند. معمولا برای ساختن چنین تبلیغی به سراغ تیم­های حرفه­ای و باتجربه تولید محتوا می­روند تا به نتیجه مطلوب تری برسند. و بر مشتریانشان افزوده شود.

برای اینکه تفاوت موشن گرافیک­ ها را بهتر متوجه شده و لمس کنید ضروری است تا ابتدا موشن گرافیک را تعریف کرده و انواعش را معرفی کنیم.

 

موشن گرافیک چیست؟

هنر و فنی است که با استفاده از آن اشکال و حروف را متحرک می­کنند تا داستان یک برند را برای مشتریان یک تجارت خاص به نمایش درآورند و موجب رونق گرفتن کسب و کار آن برند شده و سودهای کلان را راهی جیب صاحبان آن صنعت یا برند کنند.

برای مشاهده تعرفه ساخت موشن، به صفحه ی اختصاصی موشن گرافیک در رسانتو مراجعه فرمایید

  موشن گرافیک

قبل از این که به تفاوت موشن گرافیک­ ها پرداخته شود بسیار ضروری است که با انواع آن آشنایی پیدا کرد. آشنا شدن با انواعش قطعا بیشتر تفاوت­ها را نمایان می­کند و ذهن شما مخاطب عزیز می­تواند دست به مقایسه بزند.

 1. ویدئوهای توضیح دهنده:

مرسوم ترین شیوه ساخت موشن گرافیک است. با ساخت ویدئو سعی می­شود تا در مورد یک موضوع خاص به شیوه ساده توضیح داده شود تا برای همه کس قابل درک و فهم باشد. معمولا از این شیوه برای آسان فهماندن موضوعات پیچیده به مخاطبان استفاده می­شود.

 1. ویدئوهای آموزشی:

این ویدئوها تا حد زیادی مشابه همان ویدئوهای توضیح دهنده است با این تفاوت که هدف از تولیدش آموزش دادن به افراد دیگر است. معمولا با متحرک کردن شخصیت­ ها یا اشکال مختلف یک موضوع خاص را به دیگران آموزش می­دهند. دانستن همین نکات جزئی و ریز کمک می­کند تا تفاوت موشن گرافیک­ ها بیشتر نمایان شود.

 1. ویدئوهای زنده:

این سبک از موشن گرافیک به وسیله یک دوربین تولید می­شود و معمولا برای کسب و کارهایی مناسب است که برایشان ضروری است ارتباط تنگاتنگ و نزدیک­تری با مشتریان خود داشته باشند تا درباره محصولات و خدمات خود اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار بدهند.

تفاوت موشن گرافیک

 1. استاپ موشن:

یکی دیگر از روش­ های تولید موشن گرافیک است که قدمت بسیار زیادی دارد. خلاقیت در تولید استاپ موشن نقش بسیار زیادی دارد. معمولا در آن اشکال به صورت فریم به فریم حرکت داده شده و از آنها عکاسی می­شود تا بعدا با پشت هم قرار دادن این تصاویر به وسیله نرم افزار یک ویدئو ایجاد شود. با این تکنیک به هر شکل بی­جانی که در ذهنتان بیاید می توان جان بخشید و آن را در نگاه بیننده زنده جلوه داد. همچنین توضیح و شرح دادن استاپ موشن نیز کمک می­کند تا تفاوت موشن گرافیک­ ها بهتر مشخص شود.

 1. تایپوگرافی:

هنر چیدمان حروف توسط گرافیست است به گونه ای که بتواند یک تصویر را به وجود بیاورد. هنر تایپوگرافی در ایران قدمت زیادی دارد. البته باید دانست که تایپوگرافی سوای از خوشنویسی و خطاطی یک رشته کاملا مستقل است. کاربردش در جاهای مختلفی است امروزه به واسطه پیشرفت کردن تکنولوژی برای طراحی لوگوی سایت­ ها هم از آن بهره برداری می شود.

 1. انیمیشن رابط کاربری:

نوعی انیمیشن است که در طراحی رابط کاربری وب سایت ها و اپلیکیشن­ ها از آن استفاده می­شود. استفاده از این نوع انیمیشن سبب   می­شود تا محیط بسیار جذاب و دلپذیر شده تا کاربران برای کار کردن با آن رغبت داشته باشند. این سبک انیمیشن بر سه رکن استوار است اول کاربردی بودن دوم انتقال احساس طبیعی تر بودن سوم شخصیت دادن به محصولی که انیمیشن درباره آن تولید شده است. همین نکاتی که گفته می­شود تفاوت موشن گرافیک ­ها را بهتر از قبل مشخص می­کند.

 1. واقعیت مجازی:

از دهه نود میلادی مورد توجه قرار گرفت. با عینکی که به چشم زده می­شود این حس به استفاده کننده منتقل می­شود در آن محیط گرافیکی حضور دارد. این سبک از انیمیشن بسیار مورد اقبال شرکت ­های بازی سازی قرار گرفته است.

البته واقعیت مجازی هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد. در آینده نه چندان دور وقتی متاورس ایجاد شود استفاده از عینک­های واقعیت مجازی رونق می­گیرد. از متاورس که به عنوان آینده اینترنت یاد می­شود می­توان خیلی جاها استفاده کرد:

 1. می­شود با زدن عینک به سینما رفت و فیلم تماشا کرد
 2. می­شود با زدن عینک به استادیوم رفت و فوتبال را تماشا کرد.
 3. می­شود بازی­های با این سبک را انجام داد.
 4. می­شود در فضای وب سایت­ها گشت و گزار کرد.
 5. می­شود با زدن عینک به دانشگاه و مدرسه و محیط آموزشی رفت.
 6. و غیره

قطعا دانستن مشخصات واقعیت مجازی بهتر کمک می­کند تا تفاوت موشن گرافیک­ ها را بهتر از قبل درک کرد.

برای مشاهده ی بهترین نمونه کار های 2022، می توانید به مقاله اختصاصی نمونه کار موشن گرافیک در سال 2022 مراجعه فرمایید

تفاوت موشن گرافیک

 1. لوگو موشن:

نام دیگر آن لوگوی متحرک است. در این روش آرم یک شرکت را به صورت متحرک طراحی می­کنند. معمولا برای تبلیغات تجاری یک برند تولید می­شود چون این توانایی را دارد در کمترین زمان ممکن پیام را به مشتری هدف انتقال دهد.

 1. آیکون:

آیکون جلوه بیرونی یک برند تجاری است که به صورت تصویری طراحی شده است. درک و فهم آیکون­ ها نیاز به دانستن زبان ندارد تمام مردم دنیا می­توانند تصویر آن را درک کنند. اکثر شرکت­ های بزرگ برای معرفی خود به مشتریانشان از آن استفاده می­کنند.

 1. عناوین متحرک:

زنده کردن و جان بخشیدن و متحرک کردن عنوان های متنی هم یکی دیگر از انواع موشن گرافیک است که معمولا برای اثربخشی بهتر در یک تیزر یا فایل ویدئویی انجام می­شود. این شیوه نظر را به سمت خود جلب می­کند و برای ارتباط برقرار کردن با مخاطب یا مشتری بسیار کارآمد و کاربردی است. نوع استفاده­ای که از عناوین متحرک می­شود تفاوت موشن گرافیک­ ها را به بهترین نحو ممکن با دیگر انواعش نشان می­دهد.

 1. اینفوگرافیک:

یکی دیگر از شیوه ­های مهم موشن گرافیک است. یعنی داده­ ها را با استفاده از چند نمودار نمایش می­دهند. در این شیوه جدول­ ها و نمودارها را به صورت متحرک درمی آورند تا توجه مخاطب بیشتر به آن جلب شود. معمولا در جاهایی که نیاز به توضیح ساده و سریع احساس شود از این شیوه بهره برده می­شود. توضیحات اینفوگرافیک به شما خواننده گرامی کمک می­کند تا بهتر تفاوت موشن گرافیک ­ها را متوجه شده و لمس کنید.

 1. پرزنتیشن یا بازاریابی :

نوعی دیگر از موشن گرافیک هاست که از آن معمولا بیشتر در کنفرانس­ ها و همایش­ ها برای به نمایش درآوردن اطلاعات برای کسانی که در آنجا حضور دارند استفاده می­شود. هدف از این کنفرانس­ ها و همایش­ ها می­تواند آموزشی یا بازاریابی باشد.

 1. برودکستینگ:

محبوب­ترین و پر استفاده ترین نوع موشن گرافیک است. در بسیاری از برنامه های تلویزیون مثل اخبار از ان استفاده می­شود.

 1. گیف:

یکی از مهمترین انواع موشن گرافیک است. امروزه بسیار در شبکه های اجتماعی برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. به علت ساده و جذاب بودن بسیار محبوب شده است.

 نکته:موشن گرافیک ها امروزه یک هدف خاصی را دنبال می کنند و آن این است که به سئو سایت ها کمک بسزایی را می دهند.به این طریق که، مخاطب زیادی را به خود جلب می کنند و به طبع ترافیک سایت را افزایش می دهند.این امر باعث اثر مستقیم بر روی سئو سایت خواهد گذاشت و می توان موشن گرافیک ها را به عنوان یکی از ابزار های سئو معرفی کرد.

تفاوت موشن گرافیک­ ها

همانگونه که دیدید موشن گرافیک انواعی دارد برای آن که تفاوت موشن گرافیک­ ها را بهتر درک کنید در ادامه بعضی از تفاوت­ های اساسی را نام برده و مختصر توضیح می­دهیم.

تفاوت در نحوه ساخت:

یکی از چیزهای مهمی که تفاوت موشن گرافیک­ ها را رقم می­زند نحوه ساخته شدن آنها است. ابزاری که در ساختن هر موشن گرافیک به کار می­رود با انواع دیگر آن متفاوت است.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب ویدئو مارکتینگ

تفاوت موشن گرافیک

تفاوت در انتظاری که از آنها می­رود:

هر اثری که تولید می­شود قطعا بنا بر دلایلی است و هدف خاصی را دنبال می­کند. این یکی از بزرگترین تفاوت موشن گرافیک­ ها است که باید انتظاراتی که از آنها می رود را برآورده کنند.

تفاوت در میزان هزینه:

ساخته شدن یک اثر با هزینه کمتر یا بیشتر و ابزاری که استفاده می­شود و زمانی که برای آن صرف می­شود تفاوت موشن گرافیک­ ها را رقم می­زند. قطعا موشن گرافیکی که زمان بیشتر و ابزار بیشتر صرفش شود هزینه بیشتری خواهد داشت.

تفاوت در سرعت ساخته شدن:

یک اثر موشن گرافیک هر چه بیشتر روی آن مانور داده شود و دستکاری شود مدت زمان بیشتری به طول خواهد انجامید. سرعت ساخت بنابراین بستگی به میزان کاری که روی آن می شود دارد. همین خود تفاوت موشن گرافیک­ ها را رقم می­زند.

تفاوت در کاربرد:

کاربرد هر موشن گرافیک با بقیه متفاوت است.موشنی که برای آموزش است ممکن است به درد کار تبلیغ نخورد یا موشن تجاری به درد کار آموزش نخورد. برای همین باید از هر کدام در جای خود استفاده کرد.

 

در انتها

در مقاله بالا انواع موشن گرافیک نام برده شد و مختصری توضیح داده شد و تفاوت­ های آنها گفته شد. امید است که این مقاله به آشنایی شما مخاطب عزیز با تفاوت موشن گرافیک­ ها کمک کرده باشد.

در آخر لازم به ذکر است که آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو با سالها تجربه در امر ساخت تیزرهای موشن گرافیک و انیمیشن این آمادگی را دارد تا با کیفیتی عالی و قیمتی منصفانه برای شما صاحبین مشاغل تجاری و شخصی آن را تولید کند تا در امر تجارت خود پیشرفت کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه انجام کار، خدمات دیگر رسانتو مانند مشاوره سئو رایگان و ساخت تیزر تبلیغاتی فقط کافی است با واحد ارتباط مردمی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *