رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. مجله رسانتو
 4. »
 5. دیجیتال مارکتینگ چیست و چه خدماتی ارائه میدهد؟

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه خدماتی ارائه میدهد؟

دیجیتال مارکتینگ

در این مقاله تمامی اطلاعات کلی و جامع در رابطه با دیجیتال مارکتینگ در اختیار شما قرار داده شده است. اگر که به هر دلیلی یا به بازاریابی دیجیتال علاقه مندید و یا برای کسب و کارتان به آن نیاز دارد، می توانید این مقاله را چند بار مطالعه کنید.

با ما همراه باشید…

هر بازاریابی که از طریق دستگاه‌های الکترونیکی انجام می گیرد و می‌تواند توسط متخصصان بازاریابی برای انتقال پیام‌های تبلیغاتی و سنجش تأثیر آن مورد استفاده قرار گیرد، مفهومی از دیجیتال مارکتینگ را می رساند. در عمل، دیجیتال مارکتینگ معمولاً به کمپین های بازاریابی اطلاق می شود که در رایانه، تلفن، تبلت یا دستگاه های دیگر ظاهر می شوند. در کل دیجیتال مارکتینگ می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله ویدئوی آنلاین، تبلیغات نمایشی، بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغات اجتماعی پولی و پست های رسانه های اجتماعی و … . دیجیتال مارکتینگ اغلب با “بازاریابی سنتی” مانند تبلیغات مجلات، بیلبوردها و پست مستقیم مقایسه می شود. به طور عجیبی، تلویزیون معمولاً با بازاریابی سنتی همراه است.

آیا می دانستید که بیش از 3 چهارم آمریکایی ها به صورت روزانه آنلاین می شوند؟ نه تنها این، بلکه 43٪ از آنها بیش از یک بار در روز آنلاین می شوند و 26٪ “تقریبا دائما” آنلاین هستند.

این ارقام در میان کاربران اینترنت موبایل حتی بیشتر هم هستند.

89٪ از آمریکایی ها روزانه آنلاین می شوند و 31٪ تقریباً دائما آنلاین هستند. به عنوان یک بازاریاب، مهم است که از دنیای دیجیتال با حضور تبلیغات آنلاین، با ایجاد یک نام تجاری بسیار مناسب، ارائه یک تجربه عالی برای مشتری و جذب مشتریان بالقوه بیشتر را به ارمغان می آورد.

یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد از کانال های دیجیتال مختلف مانند رسانه های اجتماعی، پرداخت به ازای کلیک، بهینه سازی موتور جستجو و بازاریابی ایمیلی استفاده کنید تا با مشتریان فعلی و افراد علاقه مند به محصولات یا خدمات شما ارتباط برقرار کنید. در نتیجه، می‌توانید یک نام تجاری بسازید، یک تجربه عالی برای مشتری ارائه دهید، مشتریان بالقوه را جذب کنید و موارد دیگر را به برند خودتان اضافه کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ که به آن بازاریابی آنلاین نیز می گویند، ترویج برندها برای ارتباط با مشتریان بالقوه با استفاده از اینترنت و سایر اشکال ارتباطات دیجیتال است. این اشکال ارتباطات تنها شامل ایمیل، رسانه های اجتماعی، و تبلیغات مبتنی بر وب می شوند، بلکه شامل پیام های متنی و چند رسانه ای به عنوان یک کانال بازاریابی نیز می شوند.

اساساً، اگر یک کمپین بازاریابی شامل ارتباطات دیجیتالی باشد، جزئی از دیجیتال مارکتینگ است.

بازاریابی درونگرا در مقابل بازاریابی دیجیتال:

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا به راحتی با هم اشتباه گرفته می شوند و دلیل خوبی هم دارند. بازاریابی دیجیتال از بسیاری از ابزارهای مشابه بازاریابی درونگرا استفاده می کند. ایمیل و محتوای آنلاین. هر دو برای جلب توجه مشتریان و تبدیل آنها به مشتری بالقوه تلاش می کنند. اما 2 رویکرد دیدگاه های متفاوتی مابین آنها وجود دارد.

دیجیتال مارکتینگ به این موضوع توجه می‌کند که چگونه ابزارهای فردی یا کانال‌های دیجیتال می‌توانند مشتریان بالقوه را به خریدار تبدیل کنند. استراتژی بازاریابی دیجیتال یک برند ممکن است از چندین پلتفرم استفاده کند یا تمام تلاش خود را بر روی یک پلتفرم متمرکز کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است در درجه اول محتوا را برای پلتفرم های رسانه های اجتماعی و کمپین های بازاریابی ایمیلی ایجاد کند در حالی که سایر راه های بازاریابی دیجیتال را نادیده بگیرد.

از سوی دیگر، بازاریابی درونگرا یک مفهوم کلی نگر است. ابتدا هدف را در نظر میگیرد، سپس به ابزارهای موجود نگاه می کند تا مشخص کند کدام یک به طور موثر به مشتریان هدف می رسد، و سپس در کدام مرحله از قیف فروش باید اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، بگویید که می خواهید ترافیک وب سایت را افزایش دهید تا مشتریان بالقوه و سرنخ بیشتری تولید کنید. هنگام توسعه استراتژی بازاریابی محتوای خود می توانید بر بهینه سازی موتورهای جستجو تمرکز کنید و در نتیجه محتوای بهینه تر از جمله وبلاگ ها، صفحات فرود و موارد دیگر را به دست آورید.

مهمترین چیزی که باید در مورد بازاریابی دیجیتال و بازاریابی درونگرا به خاطر بسپارید این است که به عنوان یک فرد حرفه ای در بازاریابی، مجبور نیستید بین این 2 مورد یکی را انتخاب کنید. در واقع، آنها بهترین نتیجه را با هم دارند. بازاریابی درونگرا ساختار و هدفی را برای بازاریابی دیجیتال موثر فراهم می‌کند و مطمئن می‌شود که هر کانال بازاریابی دیجیتال در جهت یک هدف، کار می‌کند.

برای دریافت خدمات دیجیتال مارکتینگ، از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان رسانتو به صورت مستقیم در ارتباط باشید

دیجیتال مارکتینگ

چرا بازاریابی دیجیتال مهم است؟

هر نوع بازاریابی می تواند به پیشرفت کسب و کار شما کمک کند. با این حال، بازاریابی دیجیتال به دلیل دسترسی به کانال های دیجیتال اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. در واقع، تنها در آوریل 2022، 5 میلیارد کاربر اینترنت در سراسر جهان وجود داشته است.

از رسانه های اجتماعی گرفته تا پیام های متنی، راه های زیادی برای استفاده از تاکتیک های دیجیتال مارکتینگ به منظور برقراری ارتباط با مخاطبان هدف، وجود دارد. علاوه بر این، بازاریابی دیجیتال دارای حداقل هزینه های اولیه است و آن را به یک تکنیک بازاریابی مقرون به صرفه برای مشاغل کوچک تبدیل می کند.

بازاریابی دیجیتال B2B در مقابل B2C

استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال برای شرکت‌ها به صورت B2B (کسب و کار به کسب و کار) و همچنین B2C (کسب و کار به مصرف‌کننده) بسیار موثر کار می‌کنند. اما بهترین شیوه‌ها به‌طور قابل‌توجهی بین این 2 تفاوت دارند. در اینجا نگاهی دقیق‌تر به نحوه استفاده از بازاریابی دیجیتال در استراتژی‌های بازاریابی B2B و B2C داریم.

 • مشتریان B2B فرآیندهای تصمیم گیری طولانی تری دارند و در نتیجه قیف های فروش طولانی تری دارند. استراتژی های ایجاد رابطه برای این مشتریان بهتر عمل می کند، در حالی که مشتریان B2C تمایل دارند به پیشنهادات و پیام های کوتاه مدت تر پاسخ بهتری بدهند.
 • تراکنش‌های B2B معمولاً مبتنی بر منطق و شواهد است، چیزی که بازاریابان دیجیتال B2B ماهر ارائه می‌کنند. محتوای B2C به احتمال زیاد مبتنی بر احساس است و بر ایجاد احساس خوبی در مشتری نسبت به خرید تمرکز دارد.
 • تصمیمات B2B معمولاً به ورودی بیش از یک نفر نیاز دارند. مواد بازاریابی که به بهترین نحو این تصمیمات را هدایت می کنند، معمولا قابل اشتراک گذاری و دانلود هستند. از سوی دیگر، مشتریان B2C از ارتباطات یک به یک با یک برند حمایت می کنند.

البته در هر قاعده ای استثنا وجود دارد. یک شرکت B2C با محصولی با قیمت بالا، مانند ماشین یا کامپیوتر، ممکن است محتوای آموزنده و جدی‌تری را ارائه دهد. در نتیجه، استراتژی بازاریابی دیجیتال شما همیشه باید به سمت مشتری شما باشد، چه B2B یا B2C.

برای ایجاد کمپین های بازاریابی آنلاین آگاهانه و هدفمند به مخاطبان فعلی خود نگاهی بیندازید. انجام این کار تضمین می کند که تلاش های بازاریابی شما موثر است و می توانید توجه مشتریان بالقوه را به خود جلب کنید.

یکی از خدمات ارزنده ی دیجیتال مارکتینگ، بخش تولید محتوا است.یکی از تولید محتوا های جذاب، قطعا موشن گرافیک می باشد.برای اشنایی با جوانب مختلف و استعلام قیمت ساخت موشن گرافیک، به صفحه ی اختصاصی موشن گرافیک مراجعه فرمایید.

انواع بازاریابی دیجیتال کدامند؟

به تعداد روش های تعامل با استفاده از رسانه های دیجیتال، تخصص های زیادی در بازاریابی دیجیتال وجود دارد. در اینجا چند نمونه کلیدی از انواع تاکتیک های بازاریابی دیجیتال آورده شده است.

بهینه سازی موتور جستجو

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، از نظر فنی یک ابزار بازاریابی است.

بخش “هنر و علم” سئو مهمترین چیز است. سئو یک علم است زیرا برای دستیابی به بالاترین رتبه ممکن در صفحه نتایج موتور سرچ (SERP) به شما نیاز دارد که در مورد عوامل مؤثر تحقیق و سنجش کنید.

امروزه مهمترین عناصری که در هنگام بهینه سازی یک صفحه وب برای موتورهای جستجو باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • کیفیت محتوا
 • سطح تعامل کاربر
 • سازگاری با موبایل
 • تعداد و کیفیت لینک های ورودی

علاوه بر عناصر بالا، شما نیاز به بهینه سازی سئوی فنی دارید که تمام اجزای پشتیبان سایت شما هستند. این مورد شامل ساختار URL، زمان بارگذاری، و لینک های شکسته هستند. بهبود سئوی فنی شما می تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا سایت شما را بهتر هدایت کنند و در آن بخزند.

استفاده استراتژیک از این عوامل، بهینه سازی موتورهای جستجو را به یک علم تبدیل می کند.

در نهایت، هدف این است که در صفحه اول صفحه نتایج یک موتور جستجو قرار بگیرید. این موضوع تضمین می کند که کسانی که به دنبال یک جستجوی خاص مرتبط با نام تجاری شما هستند می توانند به راحتی محصولات یا خدمات شما را پیدا کنند.

در سئو، هیچ عنوان قابل اندازه گیری یا قانون ثابتی برای رتبه بندی بالا در موتورهای جستجو وجود ندارد. گوگل و سایر موتورهای جستجو دائماً الگوریتم خود را تغییر می دهند، بنابراین پیش بینی دقیق غیرممکن است. کاری که می توانید انجام دهید این است که عملکرد صفحه خود را از نزدیک زیر نظر داشته باشید و بر اساس آن استراتژی خود را اصلاح کنید.

بازاریابی محتوا

همانطور که گفته شد، کیفیت محتوای شما جزء کلیدی یک صفحه بهینه شده است. در نتیجه، سئو یک عامل اصلی در بازاریابی محتوا است، استراتژی مبتنی بر توزیع محتوای مرتبط و ارزشمند به مخاطبان هدف شما.

مانند هر استراتژی بازاریابی، هدف بازاریابی محتوا جذب سرنخ هایی است که در نهایت به مشتریان تبدیل می شوند. اما این کار را متفاوت از تبلیغات سنتی انجام می دهد. به جای جذب مشتریان بالقوه، ارزش را به صورت رایگان در قالب مطالب نوشتاری ارائه می دهد، مانند:

 • پست های وبلاگ
 • کتاب های الکترونیکی
 • خبرنامه ها
 • رونوشت های تصویری یا صوتی
 • کاغذهای سفید
 • اینفوگرافیک

بازاریابی محتوا مهم است و آمارهای زیادی برای اثبات آن وجود دارد:

84 درصد از مصرف‌کنندگان از شرکت‌ها انتظار دارند که محتوای سرگرم‌کننده و مفیدی تولید کنند.

62 درصد از شرکت هایی که حداقل 5000 کارمند دارند روزانه محتوا تولید می کنند.

92 درصد از بازاریابان معتقدند که شرکت آنها برای محتوا به عنوان یک دارایی مهم ارزش قائل است.

به همان اندازه که بازاریابی محتوا موثر است، می تواند مشکل ساز نیز باشد. نویسندگان بازاریابی محتوا باید بتوانند در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالایی کسب کنند و در عین حال افرادی را که مطالب را می‌خوانند، و آن را به اشتراک می‌گذارند و تعامل بیشتری با برند دارند، درگیر کنند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی به معنای هدایت ترافیک و آگاهی از برند با درگیر کردن افراد در بحث آنلاین است. می‌توانید از بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای برجسته کردن برند، محصولات، خدمات، فرهنگ و موارد دیگر استفاده کنید. با توجه به اینکه میلیاردها نفر وقت خود را صرف تعامل در پلتفرم های رسانه های اجتماعی می کنند، تمرکز بر بازاریابی رسانه های اجتماعی می تواند ارزشمند باشد.

محبوب‌ترین پلتفرم‌های دیجیتال برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی فیسبوک، توییتر و اینستاگرام هستند که لینکدین و یوتیوب از آنها فاصله زیادی ندارند. در نهایت اینکه از کدام پلتفرم های رسانه اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده می کنید به اهداف و مخاطبان شما بستگی دارد.

بازاریابی رسانه های اجتماعی معیارهای تعامل داخلی را ارائه می دهد که برای کمک به شما در درک میزان دسترسی شما به مخاطبان بسیار مفید است. شما باید تصمیم بگیرید که کدام نوع تعامل برای شما بیشترین اهمیت را دارد، خواه این به معنای تعداد اشتراک‌گذاری‌ها، نظرات یا کل کلیک‌های وب‌سایت شما باشد.

بازاریابی وابسته

بازاریابی وابسته، یک تاکتیک دیجیتال مارکتینگ است که به افراد اجازه می‌دهد از طریق تبلیغ کسب‌وکار شخص دیگری درآمد کسب کنند. شما می‌توانید تبلیغ‌کننده یک کسب‌وکار دیگری باشید.

سخن پایانی

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو به بررسی اصول و مفاهیم دیجیتال مارکتینگ پرداختیم. اطلاعات بسیار زیادی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. شرکت ما تخصص بسیار زیادی در زمینه اجرای انواع کمپین های تبلیغاتی دارد که شما می توانید با خیال راحت ما را میزبان خودتان قرار دهید.

از اینکه مقاله ی ما را مطالعه کردید ممنونیم و امیدواریم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *