رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
  1. Home
  2. »
  3. مجله رسانتو
  4. »
  5. راهنمای ساخت موشن گرافیک

راهنمای ساخت موشن گرافیک

راهنمای ساخت موشن گرافیک

مقدمه

امروزه شرکت­ ها برای این که بیشتر و بهتر دیده شوند رو به تبلیغ هدف­مند بر روی سایت­ها و شبکه های اجتماعی آورده اند تا محصولات و خدمات خود را با بالاترین کیفیت به مشتریانشان معرفی کنند و از این طریق به میزان سود دهی شرکت خود بیفزایند.

انسان مدرن امروز بسیار عجول است و حوصله این را ندارد برای به دست آوردن اطلاعات درباره یک محصول یا شرکت وقت زیادی را صرف آن کند. بنابراین امروزه هر چه تبلیغ کوتاهتر باشد موثرتر است و احتمال موفقیتش بالاتر می­رود و می­تواند منجر به فروش کالاها یا خدمات یک شرکت تجاری به مشتریانش شود.

در میان سبک­های مختلف که برای ساخت یک تبلیغ استفاده می شود موشن گرافیک از محبوبیت بسیاری در میان شرکت­های تجاری و کاربران اینترنت برخوردار است. زیرا کوتاه و موثر پیام را به مخاطب انتقال می­دهد. انتقال سریع پیام باعث می­شود تا وقت مخاطب بیهوده تلف نگردد. اگر تبلیغ بلند باشد مخاطب حوصله دیدن آن را نخواهد داشت و شرکت به اهداف از پیش تعیین شده تجاری خود نخواهد رسید.

برای این که یک تیزر موشن گرافیک تولید شود باید دانست چه کارهایی انجام داد تا به نتیجه مطلوب رسید. بنابراین ابتدا موشن گرافیک را تعریف کرده و در ادامه راهنمای ساخت موشن گرافیک را مختصر و مفید توضیح می­دهیم تا شما خواننده گرامی با آن آشنا شوید.

موشن گرافیک

موشن گرافیک نقاشی هایی هستند که پشت هم به صورت متوالی و فریم به فریم قرار می گیرند و توسط نرم افزار به صورت متحرک درمی آیند تا داستان آن تصاویر را برای مخاطبان خود بازگو کنند. موشن گرافیک امروزه بیشتر برای اهداف تجاری مورد بهره برداری قرار می­گیرد.

برای مشاهده تعرفه ساخت موشن، به صفحه ی اختصاصی موشن گرافیک در رسانتو مراجعه فرمایید

راهنمای ساخت موشن گرافیک

راهنمای ساخت موشن گرافیک

مرحله اول: تهیه کردن متن خام

اولین مرحله در راهنمای ساخت موشن گرافیک مهمترین مرحله آن است و باید به آن توجه ویژه کرد. از قدیم گفته اند: خشت اول گر نهد معمار کج  تا ثریا می­رود دیوار کج   همین بیت خود نشان می­دهد شروع صحیح و اصولی یک کار چقدر اهمیت دارد.

موشن گرافیک یک تیزر کوتاه بین سی ثانیه تا یک دقیقه و نیم است. در همین مدت زمان کوتاه باید بتواند پیام را به خوبی به مخاطب انتقال داده و او را جذب خود کند.

ابتدا  باید اندیشید مخاطب این طرح موشن گرافیک چه کسانی هستند تا طرح را متناسب با سن و روحیات آنها تولید کرد. بعد باید اندیشید چه توانایی هایی برای تولید این طرح موشن گرافیک لازم است تا آن را فرا گرفت. بعد اینکه چه چیزهایی را باید یادداشت کرد تا فراموش نشود تا دانست چه کارهایی باید صورت پذیرد.

در ادامه راهنمای ساخت موشن گرافیک لازم به ذکر است که تصاویر مثل کلمات محدود نیستند و از طریق آنها به شیوه­های مختلفی می­توان یک مطلب را بیان کرد تا پیام طرح موشن گرافیک به مخاطب برسد. در موشن گرافیک تمرکز اصلی باید بر روی نحوه انتقال دادن سریع و مناسب به مخاطب باشد.

ابتدا یک چارچوب کلی از چیزی که قصد ساختنش را دارید مشخص کنید و در ادامه کم کم جزئیات را به آن بیفزایید. اگر طرح موشن گرافیک همراه با صدا است کلماتی که باید گفته شود را بنویسید. ضمنا این نکته از یادتان نرود که در موشن گرافیک زمانتان محدود است. هر چه کوتاهتر طرح موشن گرافیک تولید شود میزان تاثیرش قطعا بیشتر است و مخاطبین را بهتر به خود جذب می­کند.

مرحله دوم: استوری بورد

این مرحله از راهنمای ساخت موشن گرافیک هم مهم است و باید به آن اهمیت داد. چون آجرها دارند روی هم قرار می­گیرند و بالا می­روند نباید آنها را کج چید.

 در این مرحله شروع به تولید تصاویر و صداهایی که نیازشان دارید می­کنید تا بعدا از آنها استفاده کنید. تمام جاهایی که در متن مهم است را خط کشی و علامت گذاری کنید تا به این صورت چهارچوب سبکی که قصد تولیدش را دارید به دست بیاید.

در این مرحله باید طرح­هایی بکشید تا نشان دهد که چه کارهایی توسط شخصیت­های داستانتان قرار است انجام شود و قرار است چه اتفاقاتی را رقم بزنند. در واقع در پایان این مرحله سه رکن روایت، صدا و متن باید آماده شود تا در مرحله بعدی مورد استفاده قرار بگیرد.

در این مرحله کسی که متن را می­نویسد با کسی که تصاویر را خلق می­کند همکاری همه جانبه­ای دارند تا متن و تصویر پیوند مستحکم تری با هم پیدا کرده و کیفیت موشن گرافیک تولیدی بالا برود. در واقع در این مرحله هدف این است که چهارچوب متن و تصویر برای شروع مراحل بعدی نهایی شود.

برای اینکه موشن گرافیک به بهترین نحو پیش برود و ساخته شود ضروری است که راهنمای ساخت موشن گرافیک مرحله به مرحله با دقت و وسواس زیادی بر روی طرح اعمال شود تا کیفیت اثر تولیدی بسیار مطلوب باشد.

برای اطلاع و بررسی تفاوت های انواع موشن، می توانید به مقاله ی اختصاصی بررسی تفاوت موشن گرافیک ها مراجعه فرمایید

راهنمای ساخت موشن گرافیک

مرحله سوم: استوری بوردها را به طرح تبدیل کنید.

در ادامه راهنمای ساخت موشن گرافیک ضروری است که بدانید هر چه در دو مرحله قبلی وقت و زمان بیشتری گذاشته و وسواس بیشتری خرج داده باشید کارتان در مراحل بعدی راحت تر پیش خواهد رفت. ساخت تیزر تبلیغاتی عین چیدن یک دیوار است که اگر از اول صحیح و اصولی انجام شود به بهترین نحو ممکن کار به سرانجام می­رسد.

توجه داشته باشید که در ساخت یک تیزر تبلیغاتی موشن گرافیک ساده تر بودن یک امتیاز ویژه محسوب می­شود. کلا طرح­های ساده و خوش ساخت مخاطبان را بهتر به خود جذب می­کنند و هم اینکه مخاطبان راحت پیام را درک می­کنند. بسیاری از مخاطبان هستند که اگر طرح پیچیده شود ممکن است پیام مد نظر به خوبی به آنها منتقل نشود و همین خود برای یک تبلیغ با اهداف از پیش تعیین شده تجاری یک شکست بسیار بزرگ  به حساب می آید.

در این مرحله هر طرحی که در ذهن دارید را به واقعیت تبدیل کنید زیرا هر مورد که در این مرحله یادداشت می کنید می تواند جزو یکی از مراحل اصلی انیمیشن موشن گرافیک تان باشد. در این مرحله هر نکته که نوشته می­شود توسط دیگر افراد که در ساخت موشن گرافیک همکاری دارند مورد بازبینی و بررسی قرار می­گیرد تا بهترین ایده ها در مرحله نهایی استفاده گردد.

راهنمای ساخت موشن گرافیک کمک می کند مراحل ساخت تیزر بسیار منظم و مرتب به جلو حرکت کند. نظم در یک پروژه که افراد دیگری هم همکاری دارند سبب می­شود تا کیفیت اثری که در پایان تولید می­شود بالا باشد و به اهداف از پیش تعیین شده خود برسد.

نکته:تمامی اموری که در ساخت موشن گرافیک رعایت می کنید توسط نرم افزار های تخصصی صورت می گیرد که بعضی از این نرم افزار ها با نرم افزار های ساخت تیزر تبلیغاتی مشترک هستند.با بررسی 10 تیزر تبلیغاتی در سال 2022 که به عنوان برترین ها شناخته شده اند، محتوای ویدیویی خود را به استاندارد جهانی تبدیل کنید.

مرحله چهارم: تبدیل کردن طرح ها به موشن گرافیک

این مرحله آخرین مرحله از مراحل چهارگانه راهنمای ساخت موشن گرافیک است هر چه بهتر به مراحل قبلی راهنمای ساخت موشن گرافیک عمل کرده باشید در این مرحله کارهایتان از قبل مشخص است و کیفیت اثری که تولید می کنید قطعا بالاتر است.

زمانی یک موشن گرافیک تولید می شود که تمام مراحلی که از قبل انجام داده اید با هم ترکیب شوند. همین خود نشان می­دهد که چقدر این مراحل چهار گانه به هم پیوسته هستند و بر روی تولید اثر نهایی می­توانند اثر بگذارند. در این مرحله به موارد زیر باید توجه داشت.

سبک انیمیشن:

بسیار ضروری است که سبک انیمیشنی که ساخته می­شود مشخص باشد تا انتقال پیام از تصاویر به مخاطب گیج کننده نشود و به سرعت هر چه تمام­تر صورت پذیرد. مشخص بودن سبک تا حد زیادی تکلیف و وظایف سازنده اثر را مشخص کرده و نمی گذارد نظم به هم بریزد.

سبک یک اثر به اندازه متن اصلی اثر اهمیت دارد و برای همین باید به آن توجه شود. استفاده از راهنمای ساخت موشن گرافیک باعث می­شود تا هیچ کدام از این مراحل مهم از قلم بیفتد و به آن بی توجهی نشود.

زمان­بندی:

یک اثر موشن گرافیک خوب نباید با عجله و بدون طی کردن مراحل پیش ساخت قبلی تولید شود. عجله باعث می­شود تا به بسیاری از مسائل مهم و اساسی بی­توجهی شود. بسیار مهم است که از راهنمای ساخت موشن گرافیک به بهترین نحو ممکن استفاده شود تا زمان­بندی کارها صحیح و درست انجام شود.

راهنمای ساخت موشن گرافیک

موسیقی:

یکی از مهم­ترین بخش­های کار است که می­تواند توجه مخاطبان را بیشتر به اثری که تولید کرده اید جلب کند. یک موسیقی خوب و شگفت انگیز بر روی تصاویر بهتر از ساعت­ها دیالوگ بی­فایده است. برای همین باید به راهنمای ساخت موشن گرافیک به نحو احسن عمل کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.

افکت­ های صدا:

افکت­های صوتی مناسب بر روی یک اثر موشن گرافیک می­تواند معجزه کند و مخاطب را تا انتها برای دیدن اثر راغب کند. همین اجزا و جزئیات هستند که به اثر روح می­بخشند و باعث ارزشمند شدن آن می­شوند. عمل کردن به راهنمای ساخت موشن گرافیک می­تواند یک اثر را در ذهن مخاطبانش جاودانه کند.

در انتها

تجربه چند دهه اخیر نشان داده است که تبلیغات به شیوه سنتی یعنی در رادیو و تلویزیون و تراک کاغذی علاوه بر هزینه بسیار زیادی که دارد ممکن است نتیجه ندهد و شکست بخورد و نتواند مشتریان جدیدی را به سمت خود جذب کند. امروزه یکی از بهترین نوع تبلیغات برای شرکت­ها ساخت تیزر انیمیشن است اگر به راهنمای ساخت موشن گرافیک توجه شود قطعا کیفیت خوبی داشته و به نتایج خوبی ختم خواهد شد.

در انتها لازم به ذکر است که آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو با سالها تجربه در ساخت تیزر موشن گرافیک این آمادگی را دارد تا با بالاترین کیفیت و منصفانه ترین قیمت موشن گرافیک مخصوص به برند شما را تولید کند تا به اهداف مد نظرتان برسید. کافی است برای اطلاعات بیشتر با واحد ارتباط مردمی ما تماس بگیرید.

همچنین شما می توانید از خدمات دیگر رسانتو مانند ساخت تیزر تبلیغاتی و مشاوره سئو رایگان نیز بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *