رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. مجله رسانتو
 4. »
 5. مهم ترین اقدامات لازم برای سناریونویسی موشن گرافیک به صورت حرفه ای

مهم ترین اقدامات لازم برای سناریونویسی موشن گرافیک به صورت حرفه ای

سناریو نویسی موشن گرافیک

تمامی طراحان موشن گرافیک کاملا آگاهند که یکی از مهمترین و اساسی ترین مراحل ساخت موشن گرافیک موفق، سناریو نویسی موشن گرافیک است. در این بخش است که طرح ریزی کامل ویدیو موشن گرافیک ریخته می شود و اهداف آن معلوم میشوند و برای طراح کاملاً مشخص می شود که به دنبال چه اهدافی است و با استفاده از این سناریو نویسی است که او تجزیه و تحلیل می کند که از چه المان هایی استفاده کند تا به موفقیت بسیار بیشتری برسد.

برای ایجاد ویدیوی موشن گرافیک شما، طراحان حرکت از سناریونویسی موشن گرافیک شما استفاده می کنند تا اطلاعات کلیدی را که باید در ویدیوی شما ارائه شوند، را مشخص کنند. این مرحله نه تنها برای قاب بندی انیمیشن ها ضروری است، بلکه تضمین می کند که کل پیامی که قرار است منتقل شود به درستی ارائه می شود. اما چگونه می توانید این اطلاعات را بدنبال هم تصور کنید؟ چگونه ایده ها و بحث های فروش را برای تبلیغات خود در این ویدیو ارائه دهید؟

در اینجا نکات و مراحلی وجود دارد که باید در سناریونویسی موشن گرافیک عالی دنبال شوند.

آماده سازی سناریونویسی موشن گرافیک برای طراحی حرکت

قبل از نوشتن سناریوی خود، باید سوالات درستی از خود بپرسید تا ویژگی های ویدیوی خود را مشخص کنید. مدت زمان، لحن صدا یا پیامی که قرار است منتقل شود، همه اطلاعاتی هستند که به تنظیم خلاصه کمک می کنند.

مدت زمان ویدیو در سناریونویسی موشن گرافیک

مدت زمان ویدیوی شما تمام جزئیات پروژه شما را تعیین می کند:

حجم اطلاعاتی که باید تولید شوند، باید مطابق با طول مورد توافق باشد. ویدیویی با اطلاعات بسیار کم، کسل کننده و خالی به نظر می رسد، و برعکس، ویدیویی با اطلاعات بسیار زیاد، باز هم جذاب نیست و درک و فهم فعالیت شما را کمتر می کند.

طول ویدیوی شما به مسائل مختلفی بستگی دارد: هدف از ساخت ویدیوی موشن گرافیک گاهی اوقات این است که مطلب خیلی سریع منتقل شود، (به عنوان مثال در ویدیوهای تجاری یا تبلیغاتی یک رویداد)، یا برعکس، گاهی اوقات نیاز است که دقیق و آموزنده باشد،(به ویژه برای یک ویدیوی توضیحی).

در نهایت، بسته به رسانه ای که قرار است ویدیوی شما در آن پخش شود، می توانید دقیقه یا ثانیه ویدیوی خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، توصیه نمی‌شود که ویدیویی که قرار است برای شبکه‌های اجتماعی منتشر شود، از ۲ تا ۳ دقیقه بیشتر شود.

توجه: اگرکه از یک صدای بیرونی استفاده می کنید، تعادل مناسب در رسیدن به 150 کلمه در دقیقه در یک ویدیو است. اگر در سناریونویسی موشن گرافیک خود را با استفاده از پاورپوینت می سازید، می توانید از 5 تا 8 اسلاید در دقیقه، در طراحی حرکت استفاده کنید.

سناریونویسی موشن گرافیک

لحن صدای ویدیو

در این قسمت نیز، لحن استفاده شده به مخاطب، هدف و پیامی که باید منتقل شود، بستگی دارد:

برای یک ویدیوی توضیحی، سبکی هوشیار و واژگان دقیق را انتخاب کنید، برای یک ویدیوی تبلیغاتی که کمی ساختارشکن است، می توانید لحن طنز آمیزتری را انتخاب کنید. لحن ویدیو با رویکرد گرافیکی اتخاذ شده، ریتم، جلوه‌های صوتی، انیمیشن‌ها و همچنین صداگذاری، تعیین می‌شود.

این به شما بستگی دارد که به نحوی سناریونویسی موشن گرافیک خود را انجام دهید، تا لحن مناسب و مورد نظرتان  را بتوانید اتخاذ کنید!

جزئیات ویدیو در سناریونویسی موشن گرافیک

اکنون که از طول ویدیوی خود و لحنی که می خواهید استفاده کنید مطلع هستید، زمان آن رسیده است که اطلاعاتی را که می خواهید ارائه دهید را انتخاب کنید!

مانند یک خلاصه، نکات کلیدی و همچنین اعدادی که باید در ویدیو گنجانده شوند را به ترتیب زمانی فهرست کنید.

با رعایت محدوده ی ویدیوی خود و همچنین مدت زمان و لحن آن، تا حد امکان سعی کنید که واضح، دقیق باشد.

نوشتن سناریونویسی موشن گرافیک برای طراحی حرکت

اکنون که طول، لحن و اطلاعات ویدیوی خود را می دانید، بیایید به اصل موضوع بپردازیم! ساختاری که برای ارائه اطلاعات در ویدیوی خود انتخاب می کنید به مخاطب هدف بستگی دارد.

ساختار ویدئوی موشن گرافیک

در این مرحله سناریوهای مختلفی، بسته به محدوده ی ویدیوی شما، به شما ارائه می شود:

 • ویدیوی توضیحی

ساده و واضح کار کنید و با استفاده از مفاهیمی که می خواهید ارائه دهید، پیام خود را با جزئیات توضیح دهید. اگر می‌خواهید چهره‌ها را برجسته کنید، از مشخص کردن انیمیشن مربوط به شکل ظاهری آنها دریغ نکنید. برای مثال، می‌توانید گرافیک‌های متحرکی را انتخاب کنید، یا می‌توانید از صداگذاری برای قرار دادن عناصر توضیح‌داده‌شده در خلاصه موقعیت‌های خاص استفاده کنید. این انیمیشن ها باید در فیلمنامه، جلوی متنی که توسط بازیگر ارائه می شود، مشخص شود. سپس به طراح حرکت اجازه می دهد تا انیمیشن ها را با صدا تطبیق دهد.

 • ویدیوی تبلیغاتی یا تجاری

چارچوب مرجع برای این فرمت ویدیویی به صورت زیر سازماندهی شده است:

ابتدا یک مشکل مصور مرتبط با کسب و کار اصلی خود را نشان دهید، سپس نشان دهید که راه حل شما برای این مشکل چیست.

 • ویدیوی شرکتی

اگر هدف برقراری ارتباط در مورد شرکت شما و نحوه عملکرد آن است، ساده ترین راه این است که ایده های خود را به بخش های بزرگ تقسیم کنید. این مسئله می‌تواند شامل فعالیت‌های مختلف شما باشد. برای مثال خطوط تولید متفاوت یا ارائه‌ای دقیق از تیم و دارایی‌های شما می تواند گزینه ی هوبی باشد. مخاطب شما باید بتواند به راحتی و به سرعت داستان را جذب کند.

مطالعه بیشتر: 5 راهکار جذاب ایده پردازی در موشن گرافیک

سناریونویسی موشن گرافیک

سناریونویسی موشن گرافیک

حالا وقت آن است که نوشتن را شروع کنیم!

متن مربوط به صدای بیرونی را بنویسید، یا متن‌هایی را بنویسید که اطلاعات مربوط به تصاویر را تکمیل کنند. به طور میانگین می توان گفت که حدود 150 کلمه در دقیقه در ویدیوی موشن گرافیک شما می شود.

مدت زمان، لحن ویدیو و همچنین ساختار آن که از قبل به خوبی تعریف شده باشند، باعث می شود که ریتم و واژگان به راحتی تعیید شوند!

رسانه ای که برای نوشتن سناریونویسی موشن گرافیک شما استفاده می شود، می تواند به روش های مختلفی ارائه شود. اولین گزینه استفاده از جدول است. ستون ها،؛ اعداد دنباله دار، مدت زمان، انیمیشن و متن صوتی را تعریف می کنند. ردیف ها صحنه ها را یکی پس از دیگری مشخص می کنند. گزینه دوم استفاده از ابزاری است که به آن عادت دارید یا یک رسانه ارتباطی که در آن اطلاعات قبلاً با هم گروه بندی شده اند. این می تواند یک پاورپوینت، یک فایل PDF مانند یک بروشور ارائه یا چاپ شده باشد.

هنگامی که سناریوی خود را نوشتید، باید ویدیوی خود را به قسمت ها و سکانس های مختلفی برش دهید:

هر جاییکه نظرتان تغییر کرد، سناریو را نیز تغییر دهید و سکانس جدیدی ایجاد کنید!

توجه: مراقب کمیت انیمیشن ها باشید:

برای یک ویدیوی 1 دقیقه ای، تعداد ایده آل سکانس های انیمیشن 5 تا 8 سکانس است.

پس از انجام این کار، بخش خلاقانه و بصری انجام می شود:

این شما هستید که باید برای هر یک از سکانس هایی که می نویسید، مشخص کنید که چه چیزی باید روی صفحه نمایش داده شود. به عنوان مثال، اگر از مردی صحبت می کنید که بیش از حد کار کرده است، می توانید تصور کنید که او پشت میزش نشسته است و اسناد بسیار زیادی در اطراف او جمع شده است!

انیمیشن ها چقدر دقیق هستند؟

نیازی به جزئیات بسیار زیاد در توضیحات انیمیشن ها نیست: برای درک آنچه که می خواهید در ویدیوی خود ببینید، باید به اندازه کافی مختصر و دقیق باشید، طراحان حرکت می توانند از تخیل و خلاقیت خود برای لباس پوشیدن و انیمیشن کردن ویدیوی شما استفاده کنند.!

هرگز از این واقعیت غافل نشوید که سناریونویسی موشن گرافیک، از دو نوع اطلاعات پشتیبانی می کند: یکی تصویر، دیگری صدا یا متن، که در ویدیوی شما قرار گرفته اند.

بنابراین باید از وجود این تصاویر، صدا/متن پشت سر هم در طول این مرحله نوشتن استفاده کنید تا با ارجاع به نمودارها یا نقشه‌ها، و اجتناب از تکرار اطلاعات غیر ضروری، به نتایج مطلوبی برسید.

وقتی همه این مراحل نوشته و نهایی شد، سناریونویسی موشن گرافیک شما تقریباً آماده است!

سبک سناریونویسی موشن گرافیک حرکتی

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که سبکی را که می خواهید ویدیوی خود را در آن وارد کنید،  را انتخاب کنید. اگر قبلاً یک برنامه ی گرافیکی یا یک موضوع منحصر به فرد داشتید، می توانید انتخاب کنید که انیمیشن طراحی حرکت خود را به همان سبک بسازید.

اگر ایده ی خاصی ندارید، باید ویدیوهای بسیار بیشتری را تماشا کنید. سایت هایی مانند Behance یا Vimeo منابع بسیار خوبی هستند تا الهام بسیار خوبی برای ایده های شما و طرح ریزی های شما باشند.

سخن پایانی

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو، در رابطه با اقدامات لازم برای سناریونویسی موشن گرافیک صحبت کردیم. قدم‌های مهمی را برای شما توضیح دادیم که شما باید در حین سناریونویسی خودتان حتماً با آنها دقت کنید. اگر که تجربه کافی در سناریونویسی خود ندارید، حتما این کار را به متخصصین ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو بسپارید. ما سالهاست که در این زمینه تخصص بسیار زیادی داریم و نمونه‌های بسیار زیادی را نیز در سایت خود قرار داده ایم، که شما می توانید با دیدن آنها ایده های بسیار خوبی را برای ساخت موشن گرافیک های خود به دست آورید.

توصیه می‌کنیم که مقاله مربوط به ساخت تیزر تبلیغاتی را حتما مطالعه بفرمایید.

از اینکه این مقاله را مطالعه فرمودید ممنونیم و امیدواریم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

2 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  من یک سوالی برام پیش اومد
  زمان استاندارد برای موشن گرافیک چقدر هست؟

  1. با سلام
   ممنون از همراهی شما
   زمان ویدئو بسته به نوع و هدف موشن گرافیک متفاوت هست. بر این اساس زمان ممکنه از 30 ثانیه تا 3 دقیقه متغییر باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *