رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. مجله رسانتو
 4. »
 5. آموزش سناریو نویسی موشن گرافیک به همراه 6 نکته جذاب کلیدی

آموزش سناریو نویسی موشن گرافیک به همراه 6 نکته جذاب کلیدی

سناریو نویسی موشن گرافیک

سناریو نویسی موشن گرافیک

سناریو نویسی موشن گرافیک، پایه و اساس یک کار موشن گرافیک عالی و خلاقانه است. اما وقتی در حال نوشتن یک سناریو موشن گرافیک هستید، متوجه می شوید این چیزی فراتر از یک گفتگوی ساده بین شخصیت ها است. یک موشن گرافیک خوب، صدا و تصویر را ترکیب می کند تا داستانی جذاب را روایت کند، با این حال بسیاری از فیلمنامه نویسان فراموش می کنند که برای این رسانه خاص می نویسند و مخاطب در بیشتر مواقع، نمی خواهد یک مکالمه طولانی را بشوند. پس در اینجا کار سناریو نویسی سخت می شود. ولی نگران نباشید. با ما تا آخر این مقاله همراه باشید تا به شما 6 نکته مهم در سناریو نویسی را بگوییم.

اغلب اوقات، سناریو نویسی موشن گرافیک و طراحی آن در فرآیند خلق یک اثر به طور کامل از هم جدا می شوند. نویسندگان کلمات را به هم می ریزند، سپس سناریو های خود را به دست طراحان موشن کار می دهند تا آن رااجرا کنند. این اتفاق به این علت رخ می دهد زیرا  شما نمی توانید بدون داشتن یک سناریو، وارد فاز طراحی موشن گرافیک شوید. اما آنچه که یک سناریو واقعاً نشان می دهد، داستانی است که شما قرار است به مخاطبان خود بگویید. این داستان از طریق عناصر مختلف، از صداگذاری گرفته تا پالت های رنگی، به مخاطب منتقل می شوند و تاثیر خود را می گذارند، بنابراین هر عنصر باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرد.

پس با ما قدم به قدم همراه باشید تا به شما بگوییم در سناریو نویسی موشن گرافیک چه نکاتی باید رعایت شود. این را هم مد نظر داشته باشید که شرکت رسانتو با داشتن سالها تجربه در ساهت انواع موشن برای شرکت ها و کسب و کار های مطرح ایرانی، می تواند به شما در ساخت انواع موشن یاری برساند.

برای مشاهده تعرفه ساخت موشن، به صفحه ی اختصاصی موشن گرافیک مراجعه فرمایید

سناریو نویسی موشن گرافیک

 1. با یک داستان خوب شروع کنید

مشکل رایجی که اکثر تهیه کنندگان و موشن کار ها با آن روبه هستند، داستانی است که می خواهند برای مخاطبشان بگویند. این یکی از چالش برانگیز ترین کار ها در سناریو نویسی موشن گرافیک است.

ما به شما پیشنهاد می کنیم ابتدا یک تیم فکر تشکیل بدهید و تمام ایده های خود را به اشتراک بگذارید. همان طوفان فکری معروف. ایده های کوچک را جمع کنید تا به یک ساختار اصولی و منطقی برسید. در اینجا هدف سناریو نویسی نیست، بلکه ایجاد یک چارچوب منطقی است.

این جلسه ها و مکالمه ها، به تیم کمک می‌کند تا هر شکاف داستانی را شناسایی کند و به فکر فرصت‌های طراحی های جالبی باشد که ممکن است به سناریو مرتبط باشد.

به طور خلاصه، این گفتگو چرخ های خلاقانه را برای همه اعضا می چرخاند. سپس بعد از این کار است که می توانید یک پیش نویس سناریو نویسی در موشن گرافیک تهیه کنید و براساس آن طراحی را شروع کنید.

مطالعه بیشتر: 5 روش جذاب ریگ بندی در موشن گرافیک

 1. زمان اجرای خود را بدانید

برای نوشتن و تولید اثربخش یک سناریو نویسی موشن گرافیک، باید بدانید که با چه محدودیت هایی سر و کار می کنید. بسته به پروژه، هدف یا داستان شما، طول زمان موشن گرافیک شما ممکن است تحت تأثیر عوامل زیادی قرار بگیرد و شما باید به تمامی اینها احاطه‌ی کامل داشته باشید.

چه موشنی که می خواهید بسازید یک فیلم آموزشی باشد، چه ویدیوی توضیحی یا یک روایت طولانی، در مورد زمان اجرا باید قاطعانه تصمیم بگیرید. اگر مطمئن نیستید که طول زمان موشن گرافیک شما چقدر باید باشد، ممکن است در طول فرایند تولید به مشکل بخورید.

 1. اجازه دهید تصاویر بصری بیشتر کارها را برای شما انجام دهند

بزرگترین مزیت و قدرت موشن گرافیک این است که از کانال های صوتی و تصویری استفاده می کنند. این در واقع کار شما را به عنوان یک نویسنده آسان تر می کند. در چنین فضای محدودی، باید از آنچه که دارید حداکثر استفاده را ببرید، بنابراین به دنبال فرصت هایی باشید تا بخش هایی از داستان خود را از طریق طراحی به هم ارتباط برقرار کنید.

هر زمان که در سناریو نویسی موشن گرافیک، یک کاراکتر یا اطلاعات خامی را تجسم می کنید، یک طرح ابتدایی از آن بکشید. به عنوان مثال، فرض کنید که یک رویداد قانع کننده دارید که از داستان شما را جذاب تر می کند. برای مثال می‌توانید تجسم داده‌های دقیقی را نشان دهید که رشد فروش صنعت را در طول 10 سال روی نمودار نشان می‌دهد، اما نیازی نیست با جمع‌بندی مجدد آن نقاط داده‌ای، تعداد کلمات ارزشمند را در سناریو نویسی هدر دهید. شما می توانید به سادگی با گفتن این جمله که «فروش صنعت در دهه گذشته دو برابر شده است» زمینه را فراهم کنید و به تصاویر اجازه دهید کار را خودکار انجام دهند.

مقاله آموزنده و پیشنهادی ما به شما، ایده پردازی در موشن گرافیک است.مطالعه ی آن را از دست ندهید

 1. مراقب مراحل اصلی تغییر سناریو باشید!

گاهی نویسندگان دوست دارند برخی از جهت‌های بصری فکری خود را در سناریو نویسی موشن گرافیک اضافه کنند. این قابل درک است، زیرا ممکن است هنگام نوشتن یک ایده آن را «ببینید». با این حال، نویسندگان اغلب هنگام انجام این کار اشتباهات فاحش می کنند.

سناریو نویسی موشن گرافیک شما ممکن است شامل صداگذاری، متن روی صفحه یا ترکیبی از این دو باشد. اما تصاویر لزوماً خط به خط ردیابی نمی شوند. (تغییرات صحنه در یک موشن گرافیک بیشتر از آنچه تصور می کنید وجود دارد.) یک خط از V.O. برابر یک فریم نیست. ممکن است در هر خط چندین مورد وجود داشته باشد – به خصوص برای انتقال بین خطوط گفتگو.

شما مطمئناً می توانید پیشنهاداتی را به خصوص برای ایده های انتزاعی ارائه دهید. اما طراح اصلی مسئول این است که اطمینان حاصل کند که عوامل بصری داستان ها بتوانند به طور منسجم با هم ارتباط برقرار می کنند.

 1. تعداد کلمات خود را کاهش دهید.

به این دلیل که ویدیوی شما 2 دقیقه است، به این معنی نیست که باید آن را با 2 دقیقه V.O پر کنید. باید تعداد کلمات سناریو نویسی موشن گرافیک شما اصولی و با دقت باشد و مهمتر اینکه توانایی اجرا شدن داشته باشد.

تعداد کلمات سناریو را طوری بنویسید که به اجزای بصری موشن هم اجازه خودنمایی بدهد و تمام ویدئو حول متن اصلی و گفت و گو ها نباشد.

اگر برای کاهش دادن کلمات کلیدی سناریو تان مشکل دارید، سعی کنید کلمت قصار کوتاه تر را جایگزین کنید.

 1.   استوری بورد ها را فراموش نکنید!

استوری بورد ها به شما یک نمای کلی از فرایند ساخت موشن گرافیک را نشان می دهند. از زمان 1 تا آخرین ثانیه موشن. استوری بورد ها یکی از راه هایی است که می توانید سناریو نویسی موشن گرافیک را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

ابتدا با تیم خود یک استوری بورد از نمای کلی موشن درست کنید. در شماره 1 هم به شما گفتیم ایده های خام را بنویسید و حال نوبت آن است که در استوری برد پیاده اش کنید. باقی کار بسیار ساده است. کلماتی به یک کاراکتر اضافه می کنید و یک گفت و گوی جدید در دقیقه 1 طراحی می کنید. در پایان هم می توانید تمام متن سناریو را به استوری برد اضافه کنید و ببینید نتیجه کار مورد دلخواه شما هست یا خیر.

امیدواریم این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو برای شما مفید و جامع بوده باشد.از همراهی شما سپاس گزاریم.

2 پاسخ

 1. چطور باید برای پروژه هامون یک استوری بورد خوب آماده کنیم و تو استوری بورد باید چه مواردی رو لحاظ کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *