رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
  1. Home
  2. »
  3. مجله رسانتو
  4. »
  5. هدف از انتخاب عبارت کلیدی در سئو سایت چیست؟

هدف از انتخاب عبارت کلیدی در سئو سایت چیست؟

عبارت کلیدی یکی از اصلی ترین کارهایی که باید در سئو سایت انجام دهیم. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که چه کلماتی را باید انتخاب کنیم؟ چه معیارهایی باید داشته باشیم؟ از کجا متوجه شویم که عبارت کلیدی انتخابی درست انتخاب شده است یا خیر؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا به اهداف انتخاب کلمات کلیدی بپردازیم.

برای دریافت مشاوره سئو، به صفحه ی اختصاصی سئو مراجعه فرمایید

عبارت کلیدی

عبارت کلیدی سئو چیست؟

کلمات کلیدی شما، کلمات کلیدی و عباراتی در محتوای وب شما هستند که این امکان را برای افراد فراهم می کنند تا سایت شما را از طریق موتورهای جستجو پیدا کنند. کلمات کلیدی یکی از عناصر اصلی سئو هستند.

به عبارت دیگر، شما باید بدانید که مردم چگونه به دنبال محصولات، خدمات یا اطلاعاتی هستند که شما ارائه می‌دهید، تا به راحتی شما را پیدا کنند. در غیر این صورت، آنها در یکی از صفحات دیگر در گوگل قرار می‌گیرند. نتایج گوگل در پیاده سازی سئوی کلمات کلیدی، به سایت شما کمک می کند تا بالاتر از رقبای خود قرار گیرید.

به همین دلیل است که تهیه لیستی از کلمات کلیدی، یکی از اولین و مهمترین مراحل در هر طرح بهینه سازی موتور جستجو است.

 کلمات کلیدی و سئو، به طور مستقیم در هنگام اجرای یک کمپین بازاریابی به هم مرتبط هستند.

عبارت کلیدی که انتخاب می کنید قادر به شکست دادن و یا پیروزی شما خواهد شد. اگر کلمات کلیدی هوشمندانه ای را انتخاب کنید، و در ادامه محتوایی با پتانسیل بالا و کاربرپسند منتشر کنید، ترافیک جستجوی ارگانیک شما ماه به ماه افزایش پیدا خواهد کرد.

ولی اگر عبارت کلیدی اشتباهی را انتخاب کنید، محتوای شما یا فقط می تواند ترافیک کم ارزشی را جذب کند یا اصلاً هیچ ترافیکی را برای شما جذب نمی کند.

عبارت کلیدی

 

توصیه می کنم حتما به مقاله ی مهم ترین نکات در نوشتن موثرترین روش مقاله نویسی کدامست؟ سر بزنید.

چرا تحقیق کلمات کلیدی برای سئو مهم است؟

تحقیق کلمات کلیدی برای سئو مهم است، زیرا پتانسیل ترافیک وب سایت شما در آینده و همچنین نوع افرادی را که احتمالاً وب سایت شما را می بینند را تعیین می کند.

تلاش‌های دقیق و برنامه‌ریزی‌شده برای تحقیق در مورد عبارت کلیدی، می‌تواند حجم زیادی از ترافیک را برای شما به همراه داشته باشد.

تحقیق کلمات کلیدی، مسلماً مهمترین قدم برای اطمینان از اینکه وب سایت شما در موتورهای جستجو رتبه خوبی خواهد داشت یا خیر. در غیر این صورت، ساعت‌ها صرف تولید محتوا خواهید کرد، اما در گوگل یا سایر موتورهای جستجو مورد توجه قرار نمی‌گیرید.

تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی پیچیده‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، است. شما باید زمینه ی بازار خود را به عنوان یک تجارت و نوع محتوایی که شما یا تیمتان می نویسید را در نظر بگیرید. بیایید ببینیم چگونه کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنیم.

بنابراین چگونه کلمات کلیدی مناسب را برای سئو انتخاب کنیم؟

بسیاری از مردم این فرآیند را بیش از حد پیچیده می بینند، اما واقعیت این است که آنقدرها هم سخت نیست.

چگونه مناسب ترین عبارت کلیدی را برای سایت خود پیدا کنیم؟

در ادامه 4 مرحله ی متفاوت را برای انتخاب مناسب ترین و بهترین کلمات کلیدی برای شما شرح داده ایم. پس با ما همراه باشید… .

1. عبارت کلیدی با پتانسیل ترافیک جستجوی بالا را پیدا کنید.

تا زمانی که مردم واقعاً به دنبال یک کلمه کلیدی نباشند و آن کلمه کلیدی را جستجو نکنند، هدف قرار دادن آن کلمه کلیدی فایده ای ندارد.

منظور ما این است که گرفتن رتبه‌ی بالا برای کلمه کلیدی که کسی آن را جستجو نمی‌کند، ترافیکی را برای شما نمی آورد و برای شما سودی ندارد.

برای پیدا کردن عبارات کلیدی که مردم به دنبال آن هستند، به یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی نیاز دارید.

گوگل یک برنامه رایگان به نام Keyword Planner دارد.

روش کار با آن بسیار ساده است: شما یک کلمه کلیدی را وارد می‌کنید و Keyword Planner کلمات کلیدی مرتبط با آن و حجم جستجوی مربوط به آن را به شما نمایش می دهد.

متأسفانه، Google Keyword Planner (GKP) یک نقص عمده دارد:

فقط محدوده ی حجم جستجو را نشان می دهد، نه حجم جستجوی ماهانه واقعی و دقیق را. (مگر اینکه در حال اجرای کمپین تبلیغاتی باشید).

برخی از این محدوده ها نیز بسیار بزرگ هستند. به عنوان مثال برای برخی کلمات حجم جستجوی 10K-100K را نمایش می دهد که بسیار گستره ی بزرگی است و با استفاد از آن نمی توانیم مشخص کنیم که کلمات را چگونه اولویت بندی کنیم.

برای بدست آوردن تخمین دقیق حجم جستجوی عبارت کلیدی، به ابزار دیگری مانند Keywords Explorer نیاز دارید. این ابزار تقریباً مانند GKP عمل می کند. شما یک کلمه کلیدی را وارد می‌کنید و کلمات کلیدی مرتبط و حجم جستجوی ماهانه را به شما نشان می‌دهد.

تفاوت میان این ابزارها این است که در KE تخمین های حجم جستجو بسیار دقیق تر هستند و همچنین معمولاً ایده های بیشتری نسبت به GKP را به شما ارائه می دهد.

به طور کلی، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالاتر، پتانسیل ترافیک بالاتری نیز دارند.

2. مطمئن شوید که می توانید محتوایی ایجاد کنید که با هدف جستجو همخوانی داشته باشد.

به طور کلی، مخاطبان هنگام جستجو در گوگل به دنبال انجام یکی از سه کار زیر هستند:

1- چیزی یاد بگیرند.

2- چیزی بخرند.

3- یک وب سایت خاص پیدا کنند.

اینها به عنوان هدف جستجو (نیت پشت جستجو) شناخته می شوند.

هنگام انتخاب عبارت کلیدی مناسب خودتان، این نکته مهم است که فقط کلمات کلیدی را انتخاب کنید که بتوانید محتوایی برای آن تولید کنید که با هدف جستجوی مخاطبان، هماهنگ باشد. ذکر این نکته به این دلیل است که، گوگل به سادگی محتوایی را که جستجوگران به دنبال آن نیستند را رتبه بندی نمی کند.

برای برخی از کلمات کلیدی، هدف جستجو از خود کلمه کلیدی آشکار است. اگر شخصی در گوگل تایپ کند «چگونه یک سگ را تربیت کنم؟»، واضح است که به دنبال یادگیری است نه خرید. بنابراین احتمالاً باید برای رتبه بندی این عبارت کلیدی، یک پست وبلاگ ایجاد کنید، نه صفحه ای که خدمات آموزشی سگ شما را می فروشد.

برای سایر کلمات کلیدی، قصد و نیت شاید کمتر واضح باشد.

به عنوان مثال کلمه کلیدی مانند “پودر پروتئین گیاهی” را در نظر بگیرید. آیا فردی که به دنبال این عبارت کلیدی است، به دنبال خرید پودر پروتئین گیاهی است یا به دنبال آشنایی با بهترین و بدترین پودرهای پروتئین گیاهی یا حتی چیز دیگری؟

بهترین جا برای یافتن پاسخ این سوال در نتایج جستجوی گوگل است.

اگر این کار را انجام دهیم، می بینیم که تقریباً تمام نتایج، پست های وبلاگی هستند که بهترین پودرهای پروتئین را فهرست می کنند. بنابراین واضح است که این جستجوگران به دنبال یادگیری هستند، نه خرید.

3. مطمئن شوید که عبارت کلیدی دارای «پتانسیل تجاری» باشد.

“پتانسیل کسب و کار” نشان می دهد که رتبه بندی یک کلمه کلیدی چقدر برای کسب و کار شما سودآور خواهد بود.

اگر هدف جستجو نیاز به صفحه محصول یا دسته بندی دارد، پاسخ به این سوال بسیار ساده است. فقط از خود بپرسید که آیا این محصول را می فروشید؟

اگر پاسخ مثبت است، کلمه کلیدی دارای پتانسیل تجاری است.

اما اگر هدف جستجو مستلزم یک پست وبلاگ یا محتوای اطلاعاتی دیگر باشد، این سوال کمی دشوارتر است. چرا که باید به این فکر کنید که آیا می توانید به طور طبیعی محصول یا خدمات خود را در آن محتوا قرار دهید یا خیر.

به عنوان مثال، در Ahrefs، یک کلمه کلیدی مانند “چگونه تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم” پتانسیل تجاری بالایی دارد، زیرا این سایت یک ابزار SEO را به فروش می رساند که به افراد در انجام تحقیقات کلمات کلیدی کمک می کند.

اما یک عبارت کلیدی مانند “نحوه نصب گوگل آنالیتیکس” یک موضوع با “پتانسیل پایین کسب و کار” برای سایت Ahrefs است. دلیل آن این است که هیچ راهی برای ارائه محصول در یک پست وبلاگ در مورد آن موضوع، وجود ندارد.

4. مطمئن شوید که می توانید برای عبارت کلیدی رتبه بگیرید.

در تئوری، هر کسی با تلاش کافی می تواند برای هر کلمه کلیدی رتبه بگیرد.

اما در دنیای واقعی، رتبه بندی برخی از کلمات کلیدی سخت تر از سایرین است، به خصوص در کوتاه مدت امکان پذیر نیست.

بنابراین، قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا یک کلمه کلیدی را سئو کنید، باید دشواری رتبه بندی آن را نیز ارزیابی کنید.

ساده ترین راه برای مقایسه دشواری رتبه بندی نسبی کلمات کلیدی بالقوه، استفاده از عدد دشواری مربوط به آن عبارت کلیدی است. اکثر ابزارهای سئو این عدد را مشخص می کنند.

هر ابزار سئویی، سختی کلمات کلیدی را به روش خود اندازه گیری می کند. برخی بر اساس تعداد بک لینک ها به صفحات با رتبه بهتر، رتبه بندی می کنند.

اکنون ذکر این نکته مهم است که بسیاری از عوامل دیگر نیز بر دشواری رتبه‌بندی واقعی یک کلمه کلیدی تأثیر می‌گذارند، بنابراین نباید به طور کامل به عدد دشواری یا سختی کلمات کلیدی در ابزارهای سئو، متکی باشید.

در این مقاله اهداف مختلفی که باید در زمان انتخاب کلمات کلیدی داشته باشیم را مورد بحث قرار دادیم. مشخص کردیم که با توجه به چه نکته ای عبارت کلیدی مناسب سایت خود را انتخاب کنیم و در نهایت چطور متوجه شویم که این کلمات کلیدی درست انتخاب شده اند یا خیر.

اگر که فکر می کنیم نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه کلمات کلیدی مناسب دارید، حتما روی لینک بزنید و مطالعه ی بیشتری داشته باشید.

ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو سالهاست که در زمینه ی مشاوره سئو تجربیات زیادی را کسب کرده ایم. امیدواریم که بتوانیم میزبان خوبی برای شما باشیم و شما را به اهدافتان برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *