رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. دیجیتال مارکتینگ
 4. »
 5. گوگل چگونه کار میکند ؟

گوگل چگونه کار میکند ؟

تلاشِ بی فایده​

تلاش برای فهمیدن گوگل چگونه کار میکند، کاری بی فایده و اشتباه است زیرا هیچ نتیجه ای ندارد و به هیچ چیزی نمیرسید.

روزانه هزاران نوع محتوا درباره این فرایند در دنیای اینترنت منتشر میشود که ممکن است تعداد زیادی از این موارد اشتباه باشند, هر چند افراد ماهری این موارد را نوشته باشند زیرا علاوه بر این که هیچ کاربردی برای شما ندارد ممکن است باعث تخریب رتبه سایت شما نیز شوند.این مورد به این دلیل است که روزانه بسیاری از گروه ها , اشخاص و … که کار آن ها تولید محتوا است جهت کسب درآمد دست به این فعالیت می زنند و حتی خیلی از این موارد در نتایج گوگل نمایش داده نمی‌شود.

گوگل چگونه کار میکند ، سایت رسانتو

تاریخچه گوگل

بیش از 15 سال از پایه گذاری موتور جست‎جو گوگل به عنوان بزرگ ترین موتور جست و جوی دنیا میگذرد , گوگل باعث شد افراد به جای جست‎ وجو در بین هزاران کتاب و مقاله برای پیدا کردن چیزی که دنبالش هستند فقط با یک سرچ کوچک و نوشتن کلمه کلیدی مورد نظر خود به منبعی عظیم از اطلاعات دست پیدا کنند.این موضوع باعث شد افرادی به فکر استفاده نادرست از این فرایند بی افتند و به طور زیرکانه و هک کردن بتوانند سایت خود را به نتایج اول گوگل برسانند.وب‎مستران یا مدیران وب سایت متوجه اهمیت این موضوع شدند و از این روش استفاده کردند تا پیشرفت زیادی در سایت خود به وجود آورند. 

این فرایند باعث به وجود آمدن فرایندی رقابتی سخت و پیچیده ایی شد و با استفاده از تعداد بالایی کلمه کلیدی مرتبط در یک صفحه (چه به صورت نمایان , چه به صورت مخفیانه) خود را به نتایج بالای جست و جوی گوگل رساندند به طوری که وقتی شما کلمه کلیدی “تعطیلات نوروز” سرچ میکردید برای شما مطالبی در مورد امتحانات دانشگاه و مدارس نمایش می‎داد 🙂 .

گوگل برای جلوگیری از اسپمر ها چه کرد؟

در این زمان گوگل به این فکر افتاد که چگونه بتواند به شعار خود که بهترین نتایج را نمایش دهد عمل کند که اولین آپدیت و بروزرسانی خود کدی را به اسم “فلوریدا” در نوابر 2003 و با هدف متوقف کردن اسپمر ها آغاز کرد و همه سایت ها مجبور شدند تعداد کلمات کلیدی خود را به طور مساوی تقسیم کنند.

این شروعی بر پایان اسپمرها بود و هر روز کار آن ها سخت تر شد.

گوگل چگونه کار میکند ؟!

گوگل چگونه کار میکند ، گوگل در جلوگیری از اسپمر ، سایت رسانتو

بروزرسانی گوگل و مقاومت در برابر آن

پانزده سال به سرعت گذشت و گوگل به سرعت آپدیت شد, اکنون همه میخواهند در نتایج برتر گوگل نمایش داده شوند و همواره گوگل تلاش کرد تا به شعار اصلی خود یعنی “ارائه مرتبط ترین نتایج جست و جو” عمل کند.این موضوع باعث شد وبمستران برای بازی با سیستم گوگل از استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی (stuffing keyword) و اَنکر تکست (ancher text) دست پیدا کنند , این روش باعث رونق دوباره بازار اسپمرها شد تا دوباره در نتایج برتر نمایش داده شوند.

اَنکر تکست چیه؟! انکر تکست (ancher text) روشی است که یک سایت با لینک های(پیوندها) خارجی به سایت های دیگر مرتبط می‎شود.

بلایی که پنگوئن سر اسپمر ها آورد

در سال 2012 بروزرسانی جدید گوگل به نام پنگوئن ارائه شد, که سایت هایی که تعداد زیادی بک لینک یا انکر تکست مشابه به سایت های دیگر داشتند را جریمه کرد و از نتایج خود حذف کرد و این طور در یک شب بسیاری از کسب و کارها که از این طریق جزو نتایج اول گوگل بودند فروش خود را از دست دادند.

 اگر میخواهید جزو رتبه‎ های برتر گوگل باشید هیچ وقت از یک روش استفاده نکنید.
 همیشه استراتژی استفاده شده در موتورهای جست و جو بر پایه بهترین ها می باشد.

پس هیچ وقت تلاش نکنید گوگل را دور بزنید که نابود میکنه 🙂

گوگل چگونه کار می کند، الگوریتم پنگوئن گوگل ، سایت رسانتو

اعتماد, اعتبار و ارتباط 3 اصل و استراتژی گوگل است

گوگل نسبت به سال های اولیه خود بسیار تغییر کرده , که در سال های گذشته یکی از مدیران اجرایی گوگل گفت که گوگل برای سنجش سایت ها از 200 شاخص مختلف استفاده می‎کند که هر سال به این آمار اضافه می‎شود تا نتایج نمایش داده شده بهتر شود.همزمان با گوگل پلتفرم ها و اپلیکیشن های دیگر مانند اینستاگرام هم به فکر رشد و ارتقا خود در این حوزه افتادند.
4 اصل که گوگل بر اساس آن‎ها فعالیت می‎کند : اعتماد , اعتبار , ارتباط و رفتار کاربر

اعتماد برای گوگل

درسال های گذشته مرکز بروزرسانی گوگل بر پایه اعتماد کاربر بوده و گوگل به دنبال این است که سایت های بی کیفیت را از نتایج جست و جوی خود خذف کند و به سایت هایی که دارای بک‎ لینک های معتبر است بهای بیشتری دهد.
<< برای کسب اعتماد گوگل از بک لینک های قوی و خوب استفاده کنید >>

ارتباط برای گوگل

گوگل سایت ها را بر اساس ارتباط مفهومی بررسی می‎کند و سایت هایی که ارتباط بهتری بین محتوا آن ها است را در رتبه بالاتری قرار می‎دهد و این میتواند توضیحی بر این باشید چرا در بعضی موارد یک سایت لوکال بالاتر از سایت هایی مثل ویکی پدیا قرار می‎گیرد.
<< برای به دست آوردن این ارتباط بهترین راه لینک سازی (link building) است که ارتباط خوبی به وجود می‎آورد >>

اعتبار برای گوگل

محبوب ترین و موثرترین شاخص سئو را میتوان بر این اصل نهاد زیرا زمانی که شما دنبال کنندگان و بازدیدکنندگان زیادی از شبکه های اجتماعی داشته باشید نسب به افرادی که در این حوزه فعالیت نکردند قطعاً رتبه بالاتری خواهید داشت.
<< کسب و کار خود را در شبکه های اجتماعی گسترش دهید که باعث ترکیدن در رتبه سایت شما می‎شود >>

رفتار کاربر برای گوگل

قوی ترین عامل در الگوریتم های گوگل را می‎توان به رفتار کاربر ربط داد که آیا سایت و محتوای شما به کاربر چسبیده یا نه به سرعت از سایت شما خارج شده و هر چه شما روی این مورد کار کنید موفق تر خواهید بود.

 

نحوه رتبه بندی گوگل

در مقاله ی مشاوره سئو هم اشاره شد، گوگل برای رتبه بندی سایت ها یک سری شاخص و فرایند را تعریف کرده اما این موارد به طور علنی توسط خود گوگل اعلام نشده و گاهی توسط کارکنان گوگل و سئو کاران اعلام شده که هرچند تعداد آن‎ها بسیار زیاد است ولی ما به 10 مورد که عوامل اصلی است اشاده می‎کنیم. با رعایت این موارد میتوانیم انقلابی در سایت خودمان به وجود آوریم.

 1. بازدید مستقیم سایت
 2. نرخ کلیک
 3. زمان سپری شدن کاربر روی سایت
 4. نرخ پرش
 5. تعداد و کیفیت بک لینک ها
 6. پروتکل HTTPS
 7. تعداد تصاویر
 8. ارتباط کلمات کلیدی و متن
 9. اندازه فونت های عناوین
 10. شبکه های اجتماعی
گوگل چگونه کار می کند ، سایت رسانتو

حقایقی جالب درباره گوگل احتمالا نمیدانید

همان طور که میدانید در گوگل آزمایشگاه هایی مخوفی وجود دارد که برخی اخبار درباره ی آنها واقعی و برخی دیگر در حد شایعه ای تایید نشده هستند. گوگل، این غول اینترنتی به حدی گسترده و بی انتها شده است که در هر لحظه میتوان حقایق جالب تری از آن به دست آورد.

علاوه بر بستر مجازی در محیط این شرکت بزرگ اینترنتی نیز یک سری جریان ها و اتفاقاتی در جریان است که فقط کارمندان آن از آن اطلاع دارند.

کلاهی که تازه واردان را لو میدهد

تا به حال کلمه ی نوگلر را شنیده اید؟ در شرکت گوگل، زمانی که فرد جدیدی اضافه میشود کلاهی با تم گوگل داده میشود تا از افراد دیگر تشخیص داده شوند. این کلاه دارای پره ای آبی رنگ است!

صفر بعد از یکی که بی معنا شد

اشتباهی که گوگول را به گوگل تبدیل کرد! این اشتباه زمانی رخ داد که به اشتباه نام گوگول برروی چک گوگل ثبت شد. گوگول به معنای صفر بعد از یک است.

اولین دامنه گوگل

اولین دامنه در گوگل در سال 1997 ثبت شده است،  آدرس stanford.edu نام این دامنه است.

ایده ای برای جذابیت بصری

گوگل حتی به جذابیت بصری محیط اطراف شرکت خود نیز فکر کرده است، آنها برای از بین بردن علف های هرزی که در اطراف شرکت رشد میکنند سالانه 200 بز به همراه یک چوپان و سگ نگهبان اجاره میکند تا به جای ابزارآلات صنعتی، کارمندانش از محیطی طبیعی لذت ببرند!

بدون ورود به دانشگاه هم میتوان کارمند گوگل شد

بیش از 14% کارمندان گوگل تحصیلات دانشگاهی ندارند.

 

بازدید مستقیم سایت

در مبحث اینکه گوگل چگونه رتبه بندی های خود تنظیم می کند، یکی از عواملی که بسیار اهمیت دارد، بازدید مستقیم کاربر از سایت شما می باشد.این عمل چگونه صورت می گیرد؟ باید بگوییم که راه های بسیار زیادی وجود دارد اما بهترین نوع آن، جستجوی مستقیم کاربر در بستر وب سایت با عبارت کلیدی انتخابی شما می باشد، یعنی انقدری شما در مبحث انتخاب عناوین و عبارت کلیدی هوشمندانه عمل کنید و رفتار کاربران را در بستر وب سایت رصد کنید که مستقیم نیاز کاربر را مورد هدف قرار دهید تا بازدید مستقیم کاربر را از سایت خود بدست بیاورید. 

تنها دستاورد از رفتار گوگل

چیزی که در سال های گذشته از رفتار گوگل با سایت ها می توان متوجه شد تنها یک چیز است، آن هم الگوریتم هایی است که گوگل برای راحتی رفتار کاربر، هدفمند بودن و تناسب بین سرچ کاربران و سایت هایی که خدماتی را ارائه می دهند، ایجاد کرده است.این الگوریتم ها را می توان دستان گوگل دانست که هرکدام از این الگوریتم ها قابلیت و یا حساسیتی را پیگیری می کنند.به کمک رفتار این الگوریتم ها است که می توان نکات قابل اهمیت برای موتور جستجوی گوگل را متوجه شد و از آن پیروی کرد.
توصیه ی ما: توصیه ای که ما برای شما داریم این است که رفتار گوگل را فراموش کنید و به کاربران توجه کنید.آن هم به دلیل این است که گوگل همیشه خود را به عنوان یک کاربر معرفی می کند و شما هم این را در نظر بگیرید که همیشه با یک کاربر باهوش، حساس و دقیق طرف هستید و مطمئن باشید که اینگونه پیشرفت بهتری را در نتایج خود خواهید دید.

کلام آخر بحث گوگل چگونه کار می کند

برای اینکه بتوانید همیشه جزو رتبه های برتر گوگل باشید هیچگاه به دنبال دور زدن گوگل نباشید و همیشه در تلاش باشید تا از آخرین بروز رسانی های گوگل مطلع باشید تا به اشتباه ضد الگوریتم های گوگل پیش نروید. امیدوار هستم فهمیده باشید که گوگل چگونه کار میکند !

مبحث دیگری که برای الگوریتم های گوگل بسیار حائز اهمیت است استفاده از محتوا های ویدیویی است.آن هم بدلیل علاقه ی کاربران به این نوع از محتواست که واکنش مثبتی را نسبت به این نوع از محتوا ها نشان می دهند.در این بین تیزر تبلیغاتی ها و موشن گرافیک از میزان توجه بالاتری نسبت به مابقی محتوا های ویدیویی برخوردار هستند.ضمن اینکه محتوا های ویدیویی در سئو سایت تاثیر مستقیمی را دارد که از این لحاظ هم از میزان اهمیت بالایی برخوردار است.

به نظر شما گوگل چگونه کار میکند ؟! نظرات خود را به صورت کامنت زیر این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینک رسانتو بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *