رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
  1. Home
  2. »
  3. مجله رسانتو
  4. »
  5. فول استک چیست؟

فول استک چیست؟

فول استک چیست

فول استک به معنای یک شخص می باشد که مهارت‌های لازم برای توسعه و پیاده ‌سازی یک برنامه کامل را در لایه‌ های مختلف برای سایت یا غیره دارد. این شخص به طور کامل از تکنولوژی‌ ها، زبان‌ ها و ابزارهایی که در توسعه برنامه‌ های وب استفاده می ‌شود درک دارد و می تواند در هر سطحی برنامه را دقیقا به طور مناسب پیاده‌ سازی کند.

برای این که افراد به چنین سطحی از توانایی برسند، ضرورت دارد تا سال ها بر روی تخصص های مختلف که شاید به کارشان بیاید آموزش ببینند و تجربه کافی را برای به کار گرفتن آنها به دست بیاورند تا به صورت کاملا مناسب و سر وقت بتوانند به کارشان بگیرند.

برای آگاهی از خدمات طراحی سایت اختصاصی رسانتو، حتما روی لینک بزنید.

مهارت های مورد نیاز برای افراد فول استک کار کدامند؟

به طور کل افراد فول استک نیاز به مهارت‌ های متنوعی دارند، برای این که با آنها آشنا شوید نامشان برده و مختصری در موردشان توضیح می دهیم که عبارتند از:

طراحی و توسعه فرانت‌ اند:

شامل زبان‌ های سی اس اس، اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت است که برای طراحی وب سایت‌ ها و برنامه‌ های وب مورد استفاده قرار می گیرد. شخص فول استک باید توانایی طراحی رابط کاربری یو ال و توسعه قابلیت‌ های داینامیک مانند تعامل با کاربران و اعتبار سنجی داده‌ ها را داشته باشد. همچنین، باید به طراحی ریسپانسیو و تکنیک‌ های سئو سایت نیز آشنا باشد.

توسعه بک‌ اند:

شامل زبان‌ های برنامه ‌نویسی مانند پیتون، پی اچ پی، جاوا، رودی و غیره است که برای تعامل با سرور و پردازش داده‌ ها و انجام عملیات‌ های منطقی در بستر وب استفاده می ‌شود. شخص فول استک باید توانایی پیاده‌ سازی سیستم‌ های مدیریت پایگاه داده مانند مانگو دی بی و مای اسکیوال و همچنین تجربه کار با فریمورک‌ های مختلفی مانند اسپرینگ و جانگو را داشته باشد.

توانایی کار با سرور:

شخص فول استک باید توانایی پیکربندی و مدیریت سرورهای اختصاصی و اشتراکی مربوط به سایت و اپ ها را داشته باشد. این شامل تنظیم و نگهداری سیستم‌ عامل، نصب و مدیریت سرویس‌ ها و مانیتورینگ عملکرد سرور می باشد که نیاز به آگاهی هایی دارد.

توانایی کار با بسترها و ابزارها:

همچنین شخص فول استک باید با بسترهایی مانند گیت و مدیریت ورژن کاملا آشنایی داشته باشد. همچنین، باید با ابزارهای تست و نیز قابلیت اتوماسیون در توسعه برنامه‌ ها آشنایی کامل داشته باشد.

با درک کامل از این مفاهیم و توانایی کار در لایه‌ های مختلف، شخص فول استک قادر خواهد بود برای پیاده ‌سازی یک برنامه کامل تحت وب، تمام وظایف مربوط به فرانت‌ اند و بک‌ اند را به عهده بگیرد تا وب سایت ها و آپ ها در بهترین حالت کارکرد خود قرار بگیرند.

توصیه می کنم حتما به مقاله ی 10 مورد از بهترین افزونه های ثبت نام وردپرس سر بزنید.

What is full stack?

وظایف افراد فول استک دولوپر:

اشخاص فول استک دولوپر وظایفی دارند که با اجرای آنها قادر خواهند بود تا به نحو بسیار بهتری بر روی وب سایت ها و اپ ها خدمات خود را ارائه دهند، برای آشنایی بیشتر به تعدادی از این وظایف اشاره می کنیم تا بر میزان آگاهی تان افزوده گردد.

طراحی و توسعه برنامه‌ ها:

وظیفه‌ ی اصلی یک فول استک دولوپر، طراحی و توسعه برنامه‌ های کاربردی برای مشتریان یا سازمان‌ ها می باشد. این شامل توسعه بخش‌ های فوت اند و بک اند برنامه ‌ها است که نیازمند مهارت‌ هایی مانند سی اس اس، اچ تی ام ال، پی اچ پی، جاوا اسکریپت و پیتون می باشد.

معمولا تعداد زبان های برنامه نویسی که برای توسعه وب می شود بهره برد بسیار است و هر چه افراد با آنها بیشتر آشنایی داشته باشند به طور قطع قادر خواهند بود تا تغییرات بهتر و مناسب تری را برای کارفرمایان خود ایجاد نمایند.

ساخت و راه‌ اندازی بانک‌ های اطلاعاتی:

بسیاری از برنامه‌ ها برای ذخیره و به اشتراک گذاری اطلاعات نیازمند بانک‌ های اطلاعاتی ای مانند پوستوجر اس کیو ال، مای اس کیو ال و مانگو دی بی هستند. فرد فول استک دولوپر باید بتواند این بانک‌های اطلاعاتی را ساخته و کاملا مناسب مدیریت کند.

کار کردن با بانک های اطلاعاتی نیازمند تجربه است و معمولا افراد با تجربه ای که به مدت بیشتر با آنها کار کرده باشند به صورت مناسب تری می توانند از ظرفیت آنها بهره بگیرند و به صورت مناسب تر پایگاه های داده را به برنامه ها و وب سایت ها وصل کنند.

طراحی و توسعه رابط کاربری:

برای ایجاد تجربه کاربری بهتر، فول استک دولوپر باید بتواند رابط کاربری افراد متقاضی را طراحی و پیاده‌ سازی کند. این شامل مباحث مانند طراحی ظاهر و رابط کاربری دوست‌ داشتنی و قابلیت پاسخگویی در مرورگرهای مختلف می باشد.

هر چقدر برنامه ای که برای وب سایت ها و آپ ها فرد فول استک طراحی می کند قابلیت تطبیق پذیری بیشتر با مرورگرهای مختلف را داشته باشد، قطعا به نفع وب سایت خواهد بود تا مناسب به نمایش دربیاید و ترافیک بیشتری را از طریق مختلف به سمت خود راهی کند.

پیاده‌ سازی و نگهداری امنیت:

فرد فول استک دولوپر باید آگاهی کاملی در زمینه‌ ی امنیت داشته باشد و بتواند برنامه ها و سیستم‌ ها را در وضعیت های مختلف در برابر افرادی مانند داس اتک یا حملات اعمال نفوذ اس کیو ال اینجکشن محافظت کند.

در حقیقت هر چقدر بهتر بتواند در برابر حملاتی که وجود دارد وب سایت ها را ایمن سازد، به طور قطع بهتر خواهد توانست از منافع صاحبان کار خود محافظت نماید، این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا اگر همه چیز خوب باشد ولی امنیت را فرد فول استک خوب شکل ندهد به طور قطع در کار خود موفق عمل نکرده است.

به‌ ر‌وز‌رسانی و پیشرفت:

فرد فول استک دولوپر باید به‌ روز‌بودن در کارش و استفاده از تکنولوژی‌ های جدید را به‌ ویژه در زمینه‌ ی توسعه‌ ی وب، توسعه نرم‌ افزاری و بانک‌های اطلاعاتی بتواند به کار بگیرد و تکنولوژی ‌ها را پیشرفت دهد.

هر چقدر در کار خود خبره باشید ولی اگر نتوانید یک وب سایت را به شیوه مناسب و با توجه به رشد تکنولوژی توسعه دهید به طور قطع به نتیجه دلخواه نخواهید رسید، برای این که بتوانید در این بخش از کار موفق عمل کنید، ضرورت دارد اخبار مربوط به تکنولوژی را همیشه دنبال کنید.

تست و اشکال‌ زدایی برنامه‌ ها:

همچنین یک فول استک دولوپر باید توانایی تست برنامه‌ ها و اشکال ‌زدایی مناسبشان را داشته باشد تا آنها را قبل از ارائه به کاربران بهبود ببخشد. این می ‌تواند شامل توانایی استفاده از ابزارهای تست و روش‌ های اشکال ‌زدایی در برنامه ها باشد.

اگر افراد نسبت به اشکال زدایی آشنایی کامل داشته باشند، در مواقعی که ضرورت ایجاب نماید می توانند با به کار گرفتن شیوه ها و روش های مناسب آنها را رفع نمایند، در حقیقت تست و اشکال زدایی یکی از ویژگی هایی است که یک فرد همه فن حریف باید با آنها آشنایی کامل داشته باشد.

توانایی ارتباطات و همکاری:

فول استک دولوپر باید توانایی عالی در ارتباط با دیگران و همکاری با تیم‌ ها را داشته باشد. این شامل توانایی ارائه‌ ی گزارش و تبادل نظر با دیگر اعضای تیم و مشتریان است، توانایی ارتباط کمک می کند تا کارها بسیار بهتر از قبل به جلو پیش برود.

اگر توانایی شکل دادن ارتباط بین تیم های مختلف و کارفرمایان را این افراد نداشته باشند به طور قطع در مدیریت کردن پروژه ها به مشکل خواهند خورد که به هیچ وجه نمی تواند برای فردی که قصد توسعه مناسب وب و اپ ها را دارد اتفاق خوبی باشد.

What is full stack?

اگر نیاز به خدمات وب دارید و نمی دانید که به چه صورت باید آنها را بر روی وب سایت خود پیاده سازی کنید تا میزان ترافیک بیشتر و مشتریان بیشتری با به سمت خود راهی کنید، تنها کافی است به شرکت هایی که افراد کاربلد در اختیار دارند و این خدمات را ارائه می دهند مراجعه نمایید.

در آخر لازم به ذکر است که آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو با سال ها تجربه در زمینه ارائه خدمات در حوزه وب آمادگی دارد تا خدماتش را به شما ارائه نماید، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *