رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
  1. Home
  2. »
  3. مجله رسانتو
  4. »
  5. مقایسه Figma و Adobe XD+ بررسی تفاوت ها و قابلیت ها

مقایسه Figma و Adobe XD+ بررسی تفاوت ها و قابلیت ها

مقایسه Figma و Adobe XD+ بررسی تفاوت ها و قابلیت ها

Figma و Adobe XD

نرم افزارهای زیادی برای طراحی و توسعه وب وجود دارد که معمولا افراد حرفه ای به سراغشان می روند تا به کمک آنها بتوانند به نحو احسن سر و شکل یک وب سایت خبری، تجاری و غیره را آن گونه که دوست دارند تغییر دهند و موجب رشد و پیشرفتش در میان رقبا شوند.

تجربه ثابت کرده است که وب سایت ها اگر به کمک نرم افزارهایی مثل فیگما یا ادوبی ایکس دی به شکلی زیبا و کاربر پسند طراحی نشوند نخواهند توانست برای خود مخاطب جذب کنند، سوای از مخاطب امروزه گوگل هم برای رتبه دادن به وب سایت ها به این نکات توجه ویژه دارد.

اگر به وب سایت هایی که رتبه های بالا در نتایج جستجوی گوگل دارند مراجعه کنید متوجه خواهید شد که به کمک نرم افزارهایی مثل فیگما و غیره به گونه ای طراحی شده اند که کاربر وقتی به آنها مراجعه می کند به راحتی بتواند به هر چیزی که نیاز دارد سریعا دسترسی پیدا کند.

در ادامه این مقاله نه چندان بلند قصدمان این است که به صورت مفید برای شما خواننده عزیز و گرامی به بررسی قابلیت ها و تفاوت های فیگما و ادوبی ایکس دی بپردازیم و تا جایی که متن به ما اجازه دهد در هر مورد توضیحاتی ارائه دهیم تا به آگاهی بیشتر شما در این زمینه کمک کرده باشیم.

 

فیگما:

فیگما نرم‌ افزار طراحی و رابط کاربری می باشد که برای طراحان و تیم‌ های طراحی سایت مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این ابزار امکان طراحی، ترکیب و همکاری در پروژه‌ های طراحی تیمی را می تواند  فراهم ‌کند تا کارها به نحو احسن به جلو پیش برود.

با استفاده از فیگما می ‌توانید صفحات وب، برنامه‌ های موبایل و سایر رابط‌ های کاربری را به صورت زیبا و کاربر پسند طراحی کرده و به اشتراک بگذارید. همچنین امکان تست و ارزیابی پروتوتایپ‌ های طراحی شده را نیز به شما می‌ دهد. این نرم افزار در تمام پلتفرم‌ ها قابل استفاده است و با استفاده از اشتراک‌ گذاری لینک ‌ها، محدودیت‌ های فاصله زمانی و مکانی را نیز به راحتی از بین می ‌برد.

ادوبی ایکس دی:

ادوبی ایکس دی یک نرم‌ افزار طراحی وب و تجربه کاربری می باشد که توسط شرکت ادوبی توسعه داده شده است. این نرم‌ افزار به طراحان وب امکان می‌ دهد تا طرح‌ های تعاملی و جذاب برای وب سایت‌ ها و برنامه ‌های موبایل ایجاد نمایند.

همچنین ادوبی ایکس دی ابزارها و قابلیت‌ هایی همچون طراحی صفحات وب، ترسیم موکاپ‌ ها، ایجاد پروتوتایپ‌ های تعاملی و نمایش جریان کارهای مختلف را می تواند فراهم کند. به کمک این نرم افزار می توان محیطی زیبا را ایجاد کرد تا بر میزان مخاطبان وب سایت ها افزوده گردد.

اگر که میخوای طراحی سایت اختصاصی خودت رو داشته باشی، حتما همین الان روی لینک بزن.

Figma و Adobe XD

بررسی تفاوت ها و قابلیت های فیگما و ادوب ایکس دی:

این نرم افزارها قابلیت های زیادی دارند که در یک مقاله نمی توان به تمامی آنها اشاره کرد، اما بعضی از تفاوت های فیگما و ادوبی ایکس دی برجسته تر هستند که به همان ها خواهیم پرداخت تا به آگاهی شما کمک هر چند کوچکی کرده باشیم.

قابلیت استفاده در سیستم عامل‌ های مختلف:

فیگما علاوه بر ویندوز و مک، در سیستم عامل‌ های دیگری مانند لینوکس هم قابل استفاده میباشد، اما ادوبی ایکس دی فقط در ویندوز قابل استفاده است که همین خود نشان می دهد گستره کمتری برای مورد استفاده شدن دارد.

خصوصیات طراحی بصری:

فیگما ابزار طراحی قوی برای رابط‌ های کاربری می باشد و امکان طراحی وب سایت‌ ها، برنامه‌ های تلفن همراه و طرح‌ های غیر متحرک را فراهم می ‌کند. در حالی که ادوبی ایکس دی بیشتر برای طراحی و نمایش طرح‌ های چند رسانه ‌ای، انیمیشن و صفحات داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

قابلیت همکاری و همزمانی:

فیگما به طور همزمان به چندین طراح اجازه می‌ دهد که به صورت همزمان روی یک پروژه کار کنند و تغییرات برای همه نیز نمایش داده می شود تا در جریان کار هم باشند. اما در ادوبی ایکس دی این امکانات را به صورت محدودتری شاهد هستیم که همین خود نشان دهنده قابلیت های کمتر این نرم افزار می باشد.

ویرایش و هماهنگی با برنامه ‌های دیگر:

فیگما قابلیت ایمپورت و اکسپورت فایل‌ های طراحی را برای همکاری با برنامه‌ های دیگر نیز در اختیار قرار می ‌دهد، اما ادوبی ایکس دی، ابزار کاربردی برای جزئیات و ویرایش‌های پیچیده در طرح‌ هاست و برای همکاری با سایر برنامه‌ ها مانند فتوشاپ و ایلاستریتور تا حدودی مفید می باشد.

قابلیت پروتوتایپ:

فیگما ابزارهای متنوعی برای طراحی پروتوتایپ‌ های تعاملی مختلف دارد و آنها را به کاربر حرفه ای خود ارائه می نماید، در حالی که ادوبی ایکس دی این قابلیت را به صورت محدودتری دارد و کاربران به امکانات کمتری دسترسی داشته و شاید بعضی از کارها را مجبور شوند با نرم افزارهای دیگر به جلو پیش ببرند.

طراحی و تصویرگری:

فیگما جهت طراحی و تصویرگری رابط کاربری یا یو ال بسیار مناسب تر می باشد، در حالی که ادوبی ایکس دی بیشتر برای طراحی گرافیکی و چند رسانه ‌ای محیط های داخلی به کار گرفته می شود، در این زمینه هر کدام قابلیت مخصوص به خود را دارند و شاید بتوان بخشی از کارها را به کمک هر کدام از آنها پیشبرد تا کیفیت کار افزایش پیدا کند.

قابلیت تعامل با توسعه ‌دهندگان:

فیگما توانایی صدور فایل‌ ها را به صورت کد پوشه جهت تعامل با توسعه ‌دهندگان اصلی خود نرم افزار دارا می باشد، در حالی که ادوبی ایکس دی این قابلیت را به صورت محدودتری دارد که موجب شده تا روند توسعه اش بسیار کندتر طی شود.

امکانات طراحی:

فیگما امکانات متنوعی از جمله ابزارهای برش و کپی، گروه‌ بندی شی، ترسیم شکل و ویرایش متن را برای کاربرانش فراهم می ‌کند، در حالی که ادوبی ایکس دی این امکانات را ندارد و کسانی که با آن کار می کنند مجبور می شوند برای این بخش کار به نرم افزارهایی که چنین قابلیتی دارند مراجعه نمایند تا کارهایشان سریع تر پیش برود.

قابلیت همگام‌ سازی:

فیگما امکان همگام سازی طراحی‌ ها با ابزارهای مختلف مانند جیرا، اسکچ و زیپ ‌لین را دارد که در بسیاری از مواقع موجب می شود تا در صورت دسترس نبودن خودش طرح را با آنها نیز بتوان ادامه داد، ادوبی ایکس دی نیز این قابلیت را دارد اما با هر نرم افزاری به سختی هماهنگ می شود که ممکن است بعضی جاها نتوان از آن بهره برد.

سوای از مسائلی که گفته شد از طرفی ادوبی ایکس دی، سوئیچینگ بین طراحی خروجی چند رسانه‌ ای و ویرایش تولید شده را نیز آسان ‌تر می‌ کند، در حالی که فیگما بیشتر بر روی طراحی رابط کاربری متمرکز است. در نهایت انتخاب بین این دو نرم افزار باید بر اساس نیازهای شخصی و خصوصیت‌ های پروژه باشد تا بتوانید آنها را به نحو مناسب به جلو پیش ببرید و توسعه دهید.

 توصیه می کنم حتما به مقاله ی معرفی 8 تا از بهترین نرم افزار طراحی رابط کاربری سر بزنید.

Figma و Adobe XD

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید فیگما نسبت به ادوبی ایکس دی برتری های بیشتری در زمینه طراحی کردن و توسعه وب سایت ها دارد که همین موجب شده است تا کاربران حرفه ای بیشتری را به سمت استفاده کردن از خود هدایت نماید، زیرا کاربران برای کار نیاز به بعضی از امکانات دارند که اگر مهیا نباشد به طور قطع کارها به کندی و سختی به جلو پیش خواهد رفت.

در آخر لازم به ذکر است که آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو با سال ها تجربه در زمینه توسعه و طراحی وب سایت ها آمادگی دارد تا خدماتش را به شما صاحبان تجارت و صنعت ارائه نماید، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *