رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
  1. Home
  2. »
  3. مجله رسانتو
  4. »
  5. پرده کروماکی یا پرده سبز سینما چیست؟

پرده کروماکی یا پرده سبز سینما چیست؟

پرده کروماکی یا پرده سبز سینما

مقدمه

پرده سبز سینما یک تکنیک می باشد که در آن از یک پرده پشتیبان برای بازیگر یا هر فرد دیگری که در جلو دوربین قرار می‌ گیرد استفاده می ‌شود. این پرده معمولاً به صورت صاف و یکنواخت در پس زمینه قرار داده می ‌شود و سپس حرکات جلوی آن دقیقا فیلم‌ برداری می ‌شود.

در این تکنیک، در زمان ویرایش و تدوین فیلم، پس از حذف پس ‌زمینه سبز، می ‌توان تصاویر یا ویدیو های جایگزین را در پس ‌زمینه‌ قرار داد تا تصاویری فراواقعی به وجود آورد. معمولا پرده سبز امکان بالا بردن کیفیت و تنوع تصاویر را نیز فراهم می ‌کند.

امروزه استفاده از پرده سبز در صنعت سینما و تلویزیون بسیار متداول است. سوای از فیلم ها اگر به تبلیغات تلویزیونی توجه نمایید نیز رد پای این پرده را در ایجاد تصاویر زیبا و بدیع مشاهده خواهید کرد.

برخی از کاربردهای استفاده از پرده کروماکی یا پرده سبز سینما عبارتند از:

ایجاد محیط‌ های واقع‌ گرایانه و غیر واقعی در فیلم‌ها و سریال‌ ها:

با استفاده از پرده سبز، محیط‌ هایی که در واقع به راحتی در دسترس نیستند، مانند تمدن‌های فضایی یا مناظر طبیعی را می توان به راحتی ساخت و در فیلم یا تیزر خود مورد استفاده قرار داد.

ایجاد افکت ‌های ویژه:

با استفاده از پرده کروماکی، می ‌توان جلوه‌ های ویژه‌ ای را به وجود آورد که به هیچ عنوان در دنیای واقعی امکانش برای آرتیست وجود ندارد، مثل پرواز، تغییر شکل، تکثیر یا حتی ظاهر شدن فرد خیالی و غیره.

استفاده در صنعت تبلیغات:

در تبلیغات تلویزیونی و فیلم‌ های تبلیغاتی، امکان استفاده از پرده سبز و طراحی پس ‌زمینه‌ هایی که هماهنگ با محصول تبلیغاتی باشد، وجود دارد و معمولا سازندگان تیزر با استفاده از این تکنیک سعی می کنند تا نظر مخاطبان هدف را بیشتر به سمت خود جلب نمایند.

همچنین، این تکنیک ممکن است با استفاده از پرده‌های دیگری مانند پرده آبی، پرده طلایی و یا پرده قرمز نیز انجام شود. اما به دلیل قدرت وسیع و متنوع رنگ سبز، پرده سبز در صنعت سینما و تلویزیون بیشتر کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

برای آگاهی از خدمات تیزر تبلیغاتی رسانتو حتما روی لینک بزنید.

تاریخچه استفاده از پرده کروماکی در سینما:

استفاده از این پرده در صنعت سینما برای اولین بار به منظور ایجاد صحنه‌ جلوه‌ های ویژه آغاز شد. پرده سبز اصطلاحی است که به خاطر پس‌ زمینه یکنواخت سبز رنگی که دارد به آن داده شد تا به کمک نرم‌ افزارهای ویرایشگر تصاویر بتوان آن را به تصویر یا ویدیویی دلخواه تبدیل کرد.

اولین استفاده کاربردی از پرده سبز در صنعت سینما در دهه 1930 میلادی و در یک فیلم صامت صورت گرفت. در این فیلم، برای ایجاد تصاویر دنیایی خیالی از پرده استفاده شد. اما پاک سازی و ویرایش تصاویر در آن دوران بسیار مشکل بود و فن‌ آوری‌ هایی که امروز در دسترس است، وجود نداشت و کارها به سختی پیش می رفت.

سپس استفاده از پرده کروماکی در دهه 1940 و 1950 میلادی در صنعت سینما نیز ادامه پیدا کرد. اما صنعت سینما هنوز با مشکلات عدم امکانات و پیچیدگی‌ های فنی مواجه بود که باعث محدودیت در استفاده از این تکنیک می ‌شد تا تصاویری دلخواه به وجود آورد.

بزرگترین پیشرفت در زمینه استفاده از پرده سبز در صنعت سینما، در اواخر دهه 1960 میلادی به وجود آمد. با ایجاد نرم‌ افزارها و تکنولوژی ‌های جدیدتر، فرآیند انتقال تصاویر از پرده کروماکی به تصویر دلخواه به نحو قابل قبولی بهبود پیدا کرد. این پیشرفت ها نه تنها استفاده از پرده را آسان تر کردند بلکه امکانات بیشتری را نیز در اختیار سینماگران قرار دادند.

در حال حاضر، استفاده از پرده سبز در صنعت سینما به خصوص با پیشرفتی که در دهه نود میلادی حاصل شد بسیار رایج است، سینماگران برای ایجاد تصاویر و صحنه‌ هایی که در دنیای واقعی به ‌سادگی قابلیت اجرا ندارند از آن بهره می برند. از این فناوری در ساخت فیلم‌ ها، تبلیغات، ویدئو کلیپ‌ ها، بازی‌ های ویدئویی و بسیاری از پروژه‌های چند رسانه ‌ای استفاده می ‌شود تا نظر مخاطب بیشتر جلب شود.

Chromakey curtain or cinema green screen

مزایای استفاده از پرده کروماکی یا سبز:

استفاده از پرده سبز در سینما نیز دارای مزیت‌ های خاصی است که معمولا به همین خاطر سازندگان از آن بهره می برند. در ادامه به برخی از این مزیت‌ ها می ‌پردازیم تا شما خواننده عزیز با آنها بیشتر آشنایی پیدا کنید.

تجربه تماشای بهتر:

پرده سبز در سینماها به عنوان پس زمینه ویژه برای نمایش فیلم‌ ها و ویدئوها استفاده می ‌شود. استفاده از این پرده می تواند کمک کند تا تصاویر بدیع تری را برای نمایش در فیلم ها به وجود آورد تا حضار تجربه تماشای بهتری به دست بیاورند.

جذابیت بیشتر و ایجاد جوی متفاوت:

استفاده از پرده سبز در سینماها به عنوان پس زمینه نمایش، جوی متفاوت و جذاب را برای تماشاگران ایجاد می‌ کند. این روش به تنهایی می‌ تواند تماشای فیلم را به تجربه جذاب‌ تری تبدیل نماید، به خصوص فیلم های تخیلی که با این تکنیک ساخته می شود مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب می کند.

افزایش تمرکز بر روی نمایش:

این پرده علاوه بر زیبایی، تمرکز تماشاگران را بر روی نمایش فیلم افزایش می ‌دهد. این باعث می ‌شود تا تماشاگران بیشتر درگیر داستان فیلم شوند و تا مدت ها فیلمی را که دیده اند به یاد بیاورند و از دیدنش به هیجان بیایند.

امکان استفاده برای تبلیغات و تجارت:

تکنیک پرده سبز علاوه بر سینماها، قابلیت استفاده برای تبلیغات و تجارت را نیز دارا می باشد. با استفاده از این پرده می‌ توان تبلیغات ویدئویی را به صورت جذاب و متفاوت در سینماها نمایش داد و رضایت تماشاگران را به دست آورد.

به طور کلی، استفاده از این تکنیک در محصولات سینمایی یا تیزرها می‌ تواند تجربه تماشای بهتری را به تماشاگران هدیه بدهد، معمولا اجرای آن جوی متفاوتی را به محیط سینما اضافه می نماید تا امکان استفاده برای تبلیغات تجاری در سینما فراهم بیاید.

حتما یه مقاله ی ساخت تیزر با افترافکت سر بزنید.

Chromakey curtain or cinema green screen

چرا از تکنیک پرده سبز در تبلیغات تجاری بهره برده می شود؟

تکنیک پرده سبز در واقع یک تکنیک ویرایش تصویر است که امکان قرار دادن صفحه پس زمینه دلخواه در فیلم‌ ها را فراهم می ‌کند. در این تکنیک، با استفاده از یک صفحه پارچه یا زمینه سبز رنگ، تصاویر را عکسبرداری می کنند و سپس با استفاده از نرم ‌افزارهای ویرایش تصویر، زمینه سبز را حذف و صفحه پس زمینه مورد نظر را قرار می دهند.

از تکنیک پرده کروماکی در تبلیغات تجاری معمولا به دلایل متعددی بهره برده می‌ شود که برخی از مهم‌ ترین آنها عبارت است از:

صرفه‌ جویی در هزینه و زمان:

استفاده از پرده سبز در ایجاد تبلیغات تجاری، می ‌تواند هزینه‌ های تولید را به طرز چشم گیری کاهش دهد. به منتقل کردن پرسنل در مکان‌ های واقعی برای فیلم برداری می‌ توان همه این مراحل را در استودیو به راحتی انجام داد تا هزینه ها به میزان زیادی کاهش یابد.

ایجاد خلاقیت و تاثیرگذاری بیشتر:

با استفاده از تکنیک پرده سبز می ‌توان محتوای تبلیغات را جذاب‌ تر کرد و خلاقیت بیشتری به آن بخشید. با استفاده از آن می ‌توان ایده‌ های خلاقانه ‌تری را در تصاویر و ویدئوها اجرا کرد تا اثرگذاری بیشتری بر روی مخاطبان تجاری داشته باشد.

 

اگر قصد ساخت تیزر یا فیلمی مستند از فعالیت های تجاری خود را دارید بهتر است به رسانه هایی که در این زمینه فعال هستند مراجعه نمایید تا با کمک تکنیک های مناسب آن را برای شما تولید نمایند تا به بهبود اوضاع کسب و کارتان کمک کند.

در آخر لازم به ذکر است که آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو با سال ها تجربه در زمینه تولید تیزر، آمادگی دارد تا خدماتش را به شما برندهای تجاری ارائه نماید، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *