رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. مجله رسانتو
 4. »
 5. اهمیت رعایت E.A.T چیست و شامل چه دستوراتی است؟
E.A.T

اهمیت رعایت E.A.T چیست و شامل چه دستوراتی است؟

رعایت E.A.T یکی از نکات بسیار ضروری در سئو است. با رعایت کردن این فاکتور می توانید تحول بسیار بزرگی را در رشد سئوی سایت خود، تجربه کنید. اما اینکه آیا E.A.T یک فاکتور سئو است؟ آیا در رتبه بندی صفحات تاثیر گذار است؟ برای بهبود آن چه کارهایی باید انجام دهیم؟ و بسیاری سوالات دیگر، ذهن سئوکاران و صاحبان وب سایت ها را بسیار مشغول کرده است.


در مورد اینکه E.A.T چیست و کدام وب سایت ها به آن نیاز دارند، سوالات زیادی وجود دارد. انتشار محتوایی که هم از سوی کاربران و هم از سوی گوگل معتبر و باکیفیت تلقی می شود، قطعا کار ساده ای نیست.

در این مقاله قصد داریم تا توضیح دهیم که E.A.T چیست، چگونه بر SEO تأثیر می‌گذارد، و اینکه آیا E.A.T فاکتور رتبه‌بندی گوگل است یا خیر.

E.A.T چیست؟

E.A.T مخفف تخصص، اقتدار و اعتماد است. این فاکتور به افراد و ابزارهای بررسی کیفیت کمک می‌کند تا ارزش محتوای اصلی وب‌سایت شما را تحلیل و اندازه‌گیری کنند.

ارزیابی کنندگان کیفیت افرادی هستند که کیفیت نتایج موتورهای جستجو را ارزیابی می کنند. به عنوان مثال، بازخورد آنها به Google کمک می کند تا میزان عملکرد الگوریتم موتور جستجو را محاسبه کنند و از آن برای تجربه کاربری بهتر (UX) استفاده کنند.

برای کمک به درک بهتر E.A.T، بهتر است به معنای هر کدام از این اصطلاحات نگاهی بیندازیم:

 

 • تخصص (Expertise): به سطح بالایی از دانش در یک زمینه خاص گفته می شود. نشان می دهد که ناشر، اطلاعاتی تخصصی، به اشتراک گذاشته است.
 • اقتدار (Authoritativeness): این فاکتور بر اعتبار ناشر و خود وب سایت تأکید دارد. تخصص در یک زمینه خاص، اعتبارنامه ها و بررسی های کاربران قانونی، بر این فاکتور تأثیر می گذارند.

قابل اعتماد بودن (Trustworthiness): نشان می دهد که محتوا شامل منابع اطلاعاتی قابل اعتماد است. به عنوان مثال، پیاده سازی گواهی SSL در وب سایت شما، به اثبات اعتبار کمک می کند و به کاربران اطمینان می دهد که داده های شما معتبرند.

E.A.T

بررسی تخصصی مزایا و معایب ساخت PBN در مقاله ای ویژه

چرا E.A.T مهم است؟

 

E.A.T فاکتور مهمی است، که Google هنگام ارزیابی اعتبار یک منبع آنلاین (به عنوان مثال، ناشر، محتوا، وب سایت) در نظر می گیرد. به تمایز بین وب سایت هایی با کیفیت بالا و پایین کمک می کند.

اساسا، سطح بالای E.A.T به این معنی است که وب سایت شما با استانداردهای دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل (QEG) مطابقت دارد. بنابراین، کیفیت بالایی را نشان می دهد و به ارزیابی کنندگان کیفیت اطمینان می دهد که کاربران می توانند به اطلاعاتی که شما به اشتراک می گذارید، تکیه کنند.

آیا E.A.T برای همه وب سایت ها مهم است؟

E.A.T برای هر سایتی مهم است، به ویژه برای وب سایت های YMYL.

YMYL به وب سایت هایی گفته می شود که به طور مستقیم می توانند بر تصمیمات مهم زندگی از جمله سلامت، امور مالی یا ایمنی، تأثیر بگذارند.

از آنجایی که این وب سایت ها دارای چنین قدرتی هستند، اهمیت بیشتری دارند و انتظار می رود از استاندارد کیفیت بالاتری برخوردار باشند.

به عنوان مثال، اگر به یک وبلاگ غذایی یا یک سایت پزشکی نگاه کنیم، واضح است که سایت پزشکی باید سطح بالاتری از E.A.T را داشته باشد، زیرا محتوای آن می تواند بر زندگی فرد تأثیر بگذارد.

به همین دلیل است که گوگل در QEG خود اعلام کرده است که تخصص را با توجه به اهمیت وب سایت و محتوای آن تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

چگونه بفهمیم وب سایت های YMYL کدامند؟

وب سایت های YMYL به 6 نوع محتوای اصلی تقسیم می شوند:

 • اخبار و رویدادهای جاری: سیاست، علم، فناوری و غیره.
 • امور مالی: بانکی، بیمه، مالیات و غیره.
 • سازمان های دولتی و قانونی: دولتی، خدمات اجتماعی، مسائل حقوقی و غیره.
 • خرید: وب سایت هایی که امکان خرید آنلاین دارند و درخواست اطلاعات کارت اعتباری شما را دارند.
 • بهداشت و ایمنی: اطلاعات پزشکی، آمادگی اضطراری، خطرات احتمالی مربوط به یک فعالیت یا مواد و غیره.
 • تصمیمات بزرگ: یافتن شغل، دانشگاه، مسکن و غیره.

چگونه E.A.T برای سئو مهم است؟

ارائه ی محتوای با کیفیت همیشه بخش مهمی از سئو بوده است و پیروی از دستورالعمل های E.A.T بسیار به تحقق این کیفیت کمک می کند!

معیار مهم دیگر لینک بیلدینگ است:

 انتخاب لینک هایی با کیفیت بالا، نسبت به لینک های با کیفیت پایین، بسیار مهم است. داشتن لینک های خارجی بیشتر به وب سایت های معتبر، عملکرد سئوی شما را بهبود می بخشد و معیار E.A.T را برای سایت شما بهتر می کند.

علاوه بر این، لینک دادن به منابع معتبر، شانس دریافت بک لینک از یک سایت معتبر را نیز افزایش می دهد.

دامنه های ارجاع دهنده با اعتبار بالا، می توانند اعتبار دامنه ی شما را افزایش دهند، که برای سئو ضروری است.

برای داشتن E.A.T بهتر،همیشه کیفیت را بر کمیت ارجحیت دهید. مراقب مزارع لینک باشید، زیرا داشتن مزرعه ی لینک، یک تاکتیک منفی سئو است که می تواند تمام تلاش های سئویی شما را خراب کند.

آیا E.A.T بر رتبه بندی سایت تأثیر می گذارد؟

E.A.T یک عامل رتبه بندی نیست.

تخصص، اقتدار و اعتماد مفاهیم انسانی هستند. بنابراین، درک اینکه آیا یک وب سایت دارای سطح E.A.T بالا یا پایین است، برای یک کامپیوتر دشوار است. به این معنی که E.A.T نمی تواند خود، الگوریتم گوگل را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، E.A.T به تعیین اعتبار کمک می‌کند و با بالا رفتن بازخورد، گوگل می‌تواند ارزیابی کند که آیا یک وب‌سایت ارزش واقعی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد یا خیر.

 بنابراین، رعایت اصول E.A.T به ایجاد محتوای با کیفیت بالا کمک می کند، که برای رتبه بندی گوگل شما حیاتی است.

به طور کلی، E.A.T راه دیگری برای ارائه ی تجربه کاربری بهتر در موتورهای جستجو است، و این همان چیزی است که گوگل دائما سعی در بهبود آن دارد. 

همانطور که مقامات ارشد گوگل گفته اند که، E.A.T راهی برای گوگل برای بهبود سیستم های خود و فیلتر کردن اطلاعات بهتر است.

E.A.T

چگونه E.A.T را بهبود دهیم؟

6 راه برای بهبود E.A.T سایت شما وجود دارد:

 • تخصص داشتن. نظر تخصصی داشتن، باعث افزایش اعتبار شما می شود.
 • بک لینک های معتبر بیشتری دریافت کنید. اگر سایت شما یک بک لینک از منبعی با اعتبار دامنه ی بالا دریافت کند، به گوگل نشان می دهد که محتوای شما ارزشمند است. این باعث بهبود سطح E.A.T و به طور کلی SEO سایت شما می شود.
 • نظرات را دریافت کنید و به آنها پاسخ دهید. داشتن بازخورد از مشتریان در مورد خدمات یا کاربران آنلاین در مورد محتوای شما، باعث افزایش اعتماد می شود. پاسخ دادن به سوالات و نظرات بسیار مهم است!
 • نمایش اطلاعات تماس و ارائه جزئیات بیشتر در مورد شرکت و خود شما. مکان و نحوه ی دسترسی به شما، نشان می دهد که شما افراد واقعی هستید و اعتماد نسبت به شما بیشتر می کند.
 • به روز رسانی کنید. به روز رسانی محتوای شما دقت و ارتباط را بهبود می بخشد.

UX خود را بهبود بخشید. داشتن تبلیغات زیاد یا تبلیغاتی که جریان خواندن طبیعی کاربر شما را مختل می کند، ممنوع است! اطمینان حاصل کنید که سایت شما دارای ناوبری آسان، طراحی ثابت و محتوای با کیفیت است.

E.A.T

آیا وب سایت ها دارای امتیاز E-A-T هستند؟

خیر. 

این پاسخ زمانی کاملاً واضح می شود که متوجه شوید که Google چگونه E.A.T را ارزیابی می کند و نقش ارزیابی کنندگان کیفیت چگونه است. 

گوگل به وب سایت شما امتیاز E.A.T نمی دهد.

با این حال، بهبود تخصص، اعتبار و اعتماد وب سایت شما از نظر ارزیابی‌کنندگان کیفیت، بسیار بااهمیت است.

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو، اطلاعات زیادی را در زمینه ی E.A.T یاد گرفتیم. به سوالات زیادی در این زمینه پاسخ دادیم، که برای افراد مطرح هستند.

از اینکه این مقاله را تا انتها مطالعه فرمودید ممنونیم و امیدواریم که نظرات خود را با ما در میان بگذارید. برای دریافت مشاوره سئو رایگان به صفحه اختصاصی گروه دیجیتال مارکتینگ رسانتو مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *