ویدئو مپینگ یا نورپردازی سه بعدی و کاربرد آن

 • ویدئو مپینگ

   شاید با دیدن این کلمه اولین سوالی که به ذهن شما آمده باشد این است که ویدئو مپینگ به چه مفهومی است؟ من امروز میخوام به این سوال یک پاسخ جامع و کامل بدهم و هر چیزی که درباره ویدیو مپینگ هست را به طور کامل و جامع جواب بدهم. پس با من تو این مقاله همراه شوید.

  ویدئو مپینگ یا پروجکشن مپینگ که به نور پردازی سه بعدی هم معروف است، اولین بار در سال 1969 توسط دیزلند و داخل یکی از جشن های آن ها به کار گرفته شد. با گذشت زمان این پدیده به عنوان یک پدیده کاملا نوظهور ذهن انیماتورها، گرافیست ها و هنرمندان سمعی بصری را به خود مشغول کرده است.

  از سال 2004 که پروژکتورهای حرفه ای وارد بازار شدند و پدیده ویدیو کپینگ به صورت جدی تر دنبال شد به حدی که الان بزرگترین شرکت های دنیا برای ایجاد محیط تبلیغاتیشون و رو نمایی از محصولاتی جدیدی که تولید کرده اند، از ویدیو مپینگ استفاده می کنند.

  حال ویدئو مپینگ به چه معنا است ؟ اگه بخوام خیلی ساده توضیح بدم، با استفاده از ویدئو مپینگ تصاویری رو خلق می کنند که هر کسی که اونارو ببینه فک می کنه تصاویر واقعی هستند در صورتی که آن تصویر واقعی نیست و یا اینکه مثلا چیزی که وجود نداره رو خلق می کنند و به حدی این خلق کردن زیباست که چشم هر ببینده رو به خودش جذب می کند.

  توضیح تخصصی تر به این معنا است که ترکیبی از نور و تصویر همراه با صدا و موسیقی که به کمک آن میشه احجام و سطوح نا متعارف را، به سطوح نمایشی ویدئویی تبدیل کرد و با ارائه تصاویر و طرحهای سه بعدی بر روی سطوح هماهنگ با موسیقیِ مناسب، تصاویر نمایشی متفاوتی به ببینده نشان داد.

  ویدئو مپینگ ، ویدئو مپینگ رسانتو

  طرز کار ویدئو مپینگ

  در ویدئو مپینگ تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزارها و سخت افزارها بر روی این سطوح به صورت واقعی نقش میبندد و نرم افزار ویدئو مپینگ با کنترل پروژکتور می تواند تصاویر را با دقت بالا و کیفیت بالا روی سطوح هماهنگ کند و پخش نماید.

  پروجکشن مپینگ که نام دیگر ویدئو مپینگ است، یک ترکیبی از نور و تصویر می باشد که با صدا و موزیک همراه می شود. این کار را به نحوی انجام می دهند که به راحتی میتواند تصاویر را روی سطوح مختلف مثل فضاهای داخلی، بدنه خودرو با هدف مشخص و دقیقی بیندازد.

  ویدئو میپنگ سه بعدی طبق گیفی که پایین در حال پخش شدن است; این امکان را فراهم می کند که اجسامی که ساکن هستند، متحرک به نظر بیاد و جوری به نظر برسند که در حال حرکت هستند. علاوه بر این اجسام در این حالت عمق و پویایی بیشتری دارند و به همین دلیل است که شرکت های خودرو سازی بزرگ از ویدئو مپینگ برای معرفی محصولات و تبلیغات خودشون استفاده می کنند.

  ویدئو مپینگ در ایران

  نور پردازی سه بعدی یا ویدئو مپینگ در ایران نیز طرفداران زیادی دارد و به دلیل ایجاد فضاهای زیبا با استفاده از آن در مناسبت های خاص، از این تکنیک برای تصویر سازی در فضاهای مخصوص استفاده می شود مثل موشن گرافیک، استاپ موشن و ویدیو میپنگ برج آزادی در هفته دفاع مقدس یا ویدیو مپینگ مسجد گوهر شاد در مشهد به مناسبت هفته کرامت.

  کاربرد ویدیو مپینگ

  ویدیو مپینگ اکنون در جاهای زیادی کاربرد دارد برای مثال از این قابلیت در تالار، کنسرت، همایش، سمینار، هایپر مارکت، بوتیک های پوشاک، گالری ها، بانک و … استفاده می کنند و همچنین چون کاملا خلاقانه است و کارهای جدید و خلاقانه بسیار مهم هستند، پس ویدیو مپینگ در این زمینه هم جایگاه بالایی دارد.. اما کاربرد اصلی آن در نورپردازی های شهری در مناسبت های خاص هست که زیبایی و جلوه خوبی به شهر می دهد.

  انواع پروژکتورهای ویدئو مپینگ

  برای برج ها و ویدیو مپینگ های بزرگ باید پروژکتورهای بزرگ با لومنز های بالای 20 هزار مورد استفاده شود. برای سطوح کوچک پروژکتور با لومنز های کوچک تر کار را راه میندازدو نیاز به هزینه زیاد نیست. برای مثال برای تصویر سازی یک فضای داخلی کوچک مثه تئاتر یه لومن 2200 کافی است.

  ویدئو مپینگ ، رسانتو

  قیمت اجزا و دستگاه ویدئو مپینگ

  قیمت ویدیو مپینگ به پارامتر های مختلفی بستگی دارد که به بررسی آن ها می پردازیم. اگر چه برای تعیین قیمت دقیق باید نظر کارشناسی نسبت به آن داده شود و قیمت ثابتی برای اون نمیشه در نظر گرفت.

  1. موقتی یا دائمی بودن پروژه
  2. سایز سطح تحت نمایش تصویر (نسبت طول به عرض)، بدیهی است که هر چقدر این ابعاد بزرگتر شود قیمت نیز بالاتر می رود.
  3. نوع و تعداد پروژکتورها
  4. نوع گرافیک و مدت زمان استفاده از عناصر سمعی و بصری. با استفاده از ویدئو مپینگ امکان ایجاد کیفیت های 4K و FULL HD روی سطح مورد نظر است. بنابر این هرچی کیفیت بالاتری از دستگاه بخوایم باید هزینه بیشتری برای اون خرج کنیم.
  5. میزان روشنایی محیط و آلوده بودن اون فضا به آلودگی نوری. مثلا داخل شهر و یک فضای خیلی شلوغ و پر از روشنایی قطعا کار ویدئو مپینگ به این راحتی نیست و باید امکانات زیادی مورد استفاده قرار بگیرد. ایده آل ترین حالت برای انجام این کار، قرار داشتن در نور سیاه مطلق است.
  6. جنس و رنگ سطح تابش تصویر. هرچی رنگ اون سطح تیره تر باشد، باید امکانات و تکنولوژی بیشتری برای جبران این تیرگی استفاده شود، پس قیمت بالاتر می رود..
  7. مدت زمان طراحی و اجرای پروژه. هرچقدر زمان راه اندازی پروژه کمتر باشد، هزینه آن بالاترمی باشد.
  8. تجهیزات مورد نصب و برپایی سخت افزار. در بعضی از پروژه ها گاهی تا 6 دستگاه پروژکتور به یک کامپیوتر وصل می شوند که باید سیستم مورد نظر از کیفیت سخت افزاری بالایی برخوردار باشد. ( وزن دستگاه با قابلیت پخش 12K حدود 30 کیلوگرم و دستگاه 16K حدود 50 کیلوگرم است).
  9. دستگاه صوت مورد نیاز. صوت خوب در ویدئو مپینگ فاکتوریه که بدون آن عملا کار غیر ممکن می شود و این صوت باید به نحوی انتخاب شود که نه گوش مخاطب رو اذیت بکند و نه اینکه اصن صدا بهش نرسد; که بررسی و جاگذاری دستگاه مناسب بسته به شرایط محیطی تغییر میکند. در حالت پایه ۲ عدد باند با توان جمعا ۳۵۰ وات (حدودی) همراه با یک دستگاه میکسر صوت کافی است.
  ویدئو مپینگ اصهان ، ویدئو مپینگ رسانتو

  نتیجه گیری بحث ویدئو مپینگ

  با ایجاد تحول در صنعت دیجیتال و ساخت ویدئو پروژکتورهای بسیار کوچکتر از آپارات، پدیده ویدئو مپینگ توانست راه خودش را خیلی زود به حوزه های صنعت و سرگرمی باز کند. این نوع پروژه ها با زیبایی منحصر به فرد و جلب توجه مخاطبین قابلیت پخش سریع و وایرال شدن در شبکه های اجتماعی اصلی یا به وسیله شبکه های اجتماعی شخص سازنده مثل یوتیوب، اینستاگرامو آپارات به سرعت گسترش پیدا کنند. این گسترش و وایرال شدن بدون در نظر گرفتن اشتراک گذاری افراد در این کانال های اجتماعی می باشد و با احتساب این ها، حوزه ویدیو مپینگ یکی از حوزه های بسیار کارآمد و پول سازبه شمار می رود!

  همچنین آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو در حوزه های دیگر تولید محتوای ویدیویی مانند موشن گرافیک و تیزر تبلیغاتی نیز فعالیت های گسترده ای را با بهره گیری از متخصصان خود انجام می دهد.این فعالیت ها در امر جذب مخاطب، افزایش چند برابری در آمد، سئو سایت و… بسیار پر کاربرد و به همراه بازدهی بالا می باشد.شما می توانید از طریق ارتباط با متخصصین رسانتو، از خدمات ارزنده ای بهره مند شوید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  آخرین مقالات و اخبار رسانتو

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.