رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. مجله رسانتو
 4. »
 5. 5 روش جذاب ریگ بندی در موشن گرافیک

5 روش جذاب ریگ بندی در موشن گرافیک

ریگ بندی موشن گرافیک

ریگ بندی موشن گرافیک

ریگ بندی در موشن گرافیک یک جنبه حیاتی در تهیه یک مدل کاراکتر سه بعدی برای انیمیشن است. امروزه کمپانی های بزرگ موشن سازی و انیمیشن سازی، یک دپارتمان جدا فقط برای ریگ بندی اختصاص می دهند.

اما ابتدا بیایید یک تعریف برای ریگ بندی به شما بگوییم:

ریگ را یک پایه و اصول اصلی یک کاراکتر در نظر بگیرید. این کار ریگر است که مدل طراحی شده را برای متحرک شدن تطبیق دهد. این در مورد ارائه یک ساختار کنترلی برای استفاده انیماتورها، قرار دادن کلیدها یا دستگیره‌ها برای گرفتن و دستکاری ژست گرفتن و کادر بندی شخصیت ها است.

ریگ بندی موشن گرافیک را ماننند نخ و مفصل یک عروسک گردان ببینید. ریگ همان نخی است که عروسک را به حرکت در می آورد.

بسته به مقیاس استودیوی شما، ریگینگ می‌تواند یک نقش تخصصی بازی کند. فرقی نمی کند ریگ های موشن را خودتان ساخته اید یا ایده آن را از جایی گرفته اید، در این مقاله با ما همراه باشید تا با 5 روش جذاب ریگ بندی در موشن گرافیک آشنا بشوید.

 1.     اکشن مورد نیاز انیمیشن را برنامه ریزی کنید

قبل از اینکه ریگ بندی موشن گرافیک را آغاز کنید، باید از خود بپرسید هدف شما از ریگ بندی کاراکتر ها چیست؟

در مرحله مقدماتی ساخت موشن، چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ این سوالات می تواند در زمان و کیفیت نهایی شما تاثیر گذار باشد.

ابتدا شما باید این را در نظر داشته باشید که در موشنی که می خواهید طراحی کنید، قرار است دامنه وسیعی از حرکات و اکشن ها را پوشش دهید. پس باید ریگ بندی موشن گرافیک را هر چه بیشتر انعطاف پذیر تر طراحی کنید. در اصل هر چه مفصل ریگ ها بیشتر باشد، پتانسیل بیشتری برای حرکات پیچیده کاراکتر ها در اختیار شما قرار می گیرد.

یک قانون کلی برای این مورد این است:

ابتدا ریگ بندی های خود را بسازید تا بتوانید اکثر کارهایی که یک کاراکتر می تواند انجام دهد را بررسی و ارزیابی کنید. این به شما برای سناریو نویسی های بعدی کاراکتر های ریگ بندی موشن گرافیک کمک می کند و یک الگوی مناسب را در اختیار شما قرار می دهد.

پس در ابتدا تمام اکشن های مورد نیاز خود در موشن و انیمه را برنامه ریزی کنید.

شرکت دیجیتال مارکینگ رسانتو با داشتن سالها تجربه در ساخت و ایده پردازی صد ها موشن گرافیک، می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.

ریگ بندی موشن گرافیک

مطالعه بیشتر: نکاتی مهم برای طراحی محیطی  را در این مقاله بخوانید.

 1. مفاصل خود را آناتومیک قرار دهید

شاید این نکته برای شما عجیب باشد اما طبق تجربه چندین ساله موشن کار های سراسر دنیا، بسیار مهم و حیاتی است که اگر کاراکتر شما انسان است، مطمئن شوید مفاصل ریگ بندی موشن گرافیک تمام پیکره انسانی آن، به دقت طراحی شود تا واقعی به نظر برسد. گاهی در موشن ها می بینیم این موضوع رعایت نشده و حرکات دست و سر بسیار سطحی و غیر قابل باور است.

داشتن ریگ بندی موشن گرافیک برای مفاصل آناتومیک انسانی، کار شما را بسیار راحت تر می کند و خروجی موشن، واقع گرایانه تر می شود.

توجه داشته باشید که چند استثنا وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. مفاصل آرنج و زانو بهتر است به جای ضربه زدن در مرکز اندام، کمی نزدیکتر به سطح پوست قرار گیرند. این به ایجاد تغییر شکل غلتشی قانع کننده پوست در سمت مقابل هنگام دستکاری مفصل کمک می کند. می‌خواهید ستون فقرات را نزدیک‌تر به پوست بگذارید تا امکان حرکت طبیعی‌تر تنه فراهم شود.

 1.     برای اصلاح صورت از دفورماتورها استفاده کنید

شما نمی توانید ریگ بندی موشن گرافیک از یک ریگ سنتی مفصل و استخوان برای گونه یا ابرو استفاده کنید، می توانید؟ شما به یک گزینه کشسان تر و ارگانیک تر نیاز دارید. اینجاست که تغییر شکل‌دهنده‌ها وارد می‌شوند. تغییر شکل‌دهنده اساساً مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها است که می‌تواند بخش‌های بزرگی از یک مدل را برای شبیه‌سازی اشکال ارگانیک و گزینه‌های حرکت با سطح خیره‌کننده‌ای از جزئیات و انعطاف‌پذیری حرکت دهد و در نهایت کار شما را آسان تر کند و زمان کمتری از شما بگیرد.

برای ابرو، می توانید یک تغییر شکل دهنده سیمی را در امتداد طراحی ابرو اجرا کنید تا با دستکاری دقیق، بتواند احساسات کاراکتر را منتقل کند. سعی کنید یک دفورماتور جیگل قرار دهید تا به کاراکتر کمی حرکت نامطلوب بدهد، یا یک تغییر شکل دهنده مشبک برای ایجاد جلوه ماهیچه های موج دار برای شخصیت های قطور تر خود به کار ببرید. این نام‌ها ممکن است بسته به نرم‌افزار انیمیشن انتخابی شما متفاوت باشد، که گاهی اوقات به آن‌ها spacer یا warper و غیره  نیزمی‌گویند.

اینها همچنین می توانند با یک تغییر شکل دهنده خوشه ای ترکیب شوند، مانند زمانی که یک تغییر شکل دهنده سیم را برای ایجاد یک سری چین و چروک خوشه بندی می کنید. خوشه‌ها  در ریگ بندی موشن گرافیک همچنین به شما اجازه می‌دهند که بخش بزرگی از رئوس را تنها با استفاده از یک کنترل دستکاری کنید

 1.     از یک مدل با کیفیت پایین برای سرعت بخشیدن به لایه برداری ریگ بندی خود استفاده کنید

در اینجا یک نکته دیگر برای سرعت بخشیدن به خط تولید انیمیشن شما وجود دارد. مهم نیست چقدر تلاش کنید اگر در فرایند ریگ بندی موشن گرافیک، اصول  مفاصل های سع بعدی واقعی را رعایت نکنید، در انتها برای شما دردسر ساز می شود.

پس چرا باید از یک مدل با کیفیت پایین استفاده کنیم؟ مدل های پایین تر می تواند به کار شما سرعت و دقت بیشتری بدهند. مدل های با کیفیت بسیار بالا، در هر سیستمی که آنها را اجرا کنید، در نهایت وقت و انرژی زیادی از شما می برند.

علاوه بر این، انیماتور هایی که در ریگ بندی موشن گرافیک از نسخه low play برای ساخت این کاراکتر ها استفاده می‌کنند، می‌توانند روند انیمیشن خود را بدون تاخیرهای به ‌روزرسانی، روان تر اجرا کنند. تغییر شکل‌دهنده‌های پیچیده، فیزیک مو و بقیه مدل‌های کاملاً دقیق را می‌توان بعداً روی این نسخه با کیفیت بالا قرار داد.

 1.     از تمام پرسپکتیو های موجود استفاده کنید

هنگام ساختن یک ریگ بندی در موشن گرافیک، باید بتوانید از چندین نگاه و پرسپکتیو به آن نگاه کنید تا مطمئن شوید مدل کاراکتر شما، از هر سه بعد، مطابقت دارد. نرم افزار های موشن ساز، قابلیت هایی دارند تا به شما این امکان را بدهند تا بتوانید اسکلت بندی کاراکتر ها را از نماهای مختلف ببینید.

از نمای جلو، چشم پرنده، نمایه بغل  و نمای پرسپکتیو/ایزومتریک استفاده کنید، حتی زمانی که پروژه نهایی هرگز نیازی به مشاهده مدل شما در این زوایا ندارد. استفاده کامل از این چشم اندازها به شما این امکان را می دهد تا هر گونه ناهنجاری را در ریگ بندی موشن گرافیک خود مشاهده کنید و از تبدیل شدن آنها به مشکل جلوگیری کنید.

2 پاسخ

 1. ممنون از مقاله بسیار مفید شما
  برای ریگ بندی در افترافکت چه ابزار یا اسکریپتی بیشتر می‌تونه کمک کننده باشه؟ من سیستم خیلی قوی ای ندارم که بتونم اسکریپت های مختلف رو داشته باشم.

  1. با سلام
   ممنون از همراهی شما
   اسکریپت جوی استیک joysticks ابزار قدرتمندی هست که برای انیمیت کارکترهای به صورت سه بعدی در افترافکت استفاده میشه. این ماژول کارایی زیادی داره و کمکتون می‌کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *