رسانتو

آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو
 1. Home
 2. »
 3. ایونت مارکتینگ
 4. »
 5. هر آن چه که باید در رابطه با ورکشاپ بدانید

هر آن چه که باید در رابطه با ورکشاپ بدانید

هر آن چه که باید در رابطه با ورکشاپ بدانید

اگر به دنبال مفهوم دقیقی از کلمه‌ی ورکشاپ هستید و دوست دارید که بدانید دقیقا چیست و چگونه برگزار می‌شود، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.به احتمال زیاد امروزه نام این کلمه را بارها شنیده‌اید و در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها در رابطه با برگزاری‌ آن‌ها، تبلیغاتی را مشاهده کرده‌اید. ما در این مقاله قصد داریم مفهوم این کلمه را به صورت کامل خدمت شما عزیزان توضیح دهیم و پس از آن انواع ورکشاپ و ویژگی‌های آن را بیان کنیم.

تعریف کاملی از کلمه ی ورکشاپ

امروزه رویدادهای جالبی در سراسر دنیا در حال شکل‌گیری و برگزاری هستند و باید بگوییم که ورکشاپ نیز یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین رویدادها در این روزها به حساب می‌آید. اگر بخواهیم تعریف کوتاه اما کاملی از این کلمه را بیان کنیم، باید بگویم که در واقع یک کارگاه عملی است که در آن تعداد کمی از افراد حضور پیدا می‌کنند و موضوعی خاص را به صورت فشرده و تخصصی یاد می‌گیرند.در واقع در طول این دوره، برخی از افراد در کنار یکدیگر، جمع می‌شوند و هدف آن‌ها یادگیری چند مهارت خاص در مدت زمان کم است.

ورکشاپ ها در زمینه‌های مختلفی طراحی می‌شوند و فردی که مهارت و تخصص کافی در آن زمینه دارد، به عنوان مدرس دوره در قالب کنفرانس و روش های دیگر، حاضر می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به دوره‌هایی همچون بازیگری، آرایشگری، نقاشی، عکاسی، هنری، اقتصاد، روانشناسی، جامعه‌شناسی و … اشاره کرد.بیش‌تر دوره‌هایی که به عنوان دوره های  workshop در حال برگزاری هستند، جنبه‌ی آموزشی دارند. در چند سال قبل، این دوره‌ها تنها در سیستمی به نام سیستم آموزش و پرورش برگزار می‌شدند، اما امروزه بسیاری از افراد جهت رونق گرفتن کسب و کارشان و نشان دادن مهارت و تخصص خود در زمینه‌ای خاص اقدام به برگزاری این دوره‌ها می‌کنند.

ناگفته نماند که برگزاری ورکشاپ ‌ها در بسیاری از موارد به برندسازی کسب و کار افراد نیز کمک می‌کند.امروزه این دوره‌ها طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است و مهم‌ترین دلیل آن را می‌توان یادگیری چند مهارت تخصصی و کاربردی در مدت زمان محدود دانست. در واقع تمامی این دوره‌ها به صورت فشرده برگزار می‌شوند.

ورکشاپ چیست

کارگاه آموزشی یا به عبارت کمتر استفاده‌شده “کارسوق”، به یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت درباره یک موضوع خاص اطلاق می‌شود. بر اساس توضیحات لغت‌نامهٔ مریم وبستر، واژه “ورکشاپ” به عنوان یک برنامه آموزشی که عمدتاً فشرده است و با حضور گروه کوچکی از افراد برگزار می‌شود، تعریف می‌شود. این برنامه‌ها معمولاً به آموزش تکنیک‌ها، اصول، و مهارت‌های مرتبط با یک زمینهٔ تخصصی متمرکز هستند.

برای اطلاع از نکاتی درباره برگزاری کنفرانس، پیشنهاد می شود به مطالعه ی مقاله اختصاصی ویژگی های برگزاری کنفرانس بپردازید

ورکشاپ

 ورک شاپ چیست

ورک شاپ یک واژه انگلیسی (WorkShop) است که معنایی مشابه با کارگاه آموزشی را دارد، با این وجود، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.ورک شاپ‌ها در زمینه‌های گوناگونی مانند اقتصاد، روانشناسی، هنر، آرایشگری، عکاسی، بازیگری، نقاشی، جامعه‌شناسی و دیگر حوزه‌ها برگزار می‌شوند.

تفاوت ورکشاپ ها با دوره های آموزشی دیگر

در این بخش از مقاله جهت آشنایی بیش‌تر شما عزیزان با دوره های ورکشاپ، ویژگی‌های آن را بیان می‌کنیم. در این بخش از مقاله ضمن آشنایی با ویژگی‌های این مدل از دوره‌ها، متوجه خواهید شد که تفاوت آن‌ها با دوره‌هایی دیگر آموزشی چیست و چرا امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است.

ویژگی‌ ورکشاپ ها:

 • یادگیری خاص‌ترین و مهم‌ترین مهارت‌ها در یک زمینه به صورت فشرده از مهم‌ترین ویژگی این دوره آموزشی است.
 • برگزاری دوره‌ها به صورت عملی بوده و در یک زمینه‌ی خاص، فردی که دارای تجربه‌ی زیادی است، مهارت‌های مهم و اساسی را به افراد آموزش می‌دهد.
 • تمامی آموزش‌ها در workshop به صورت تجربی است و اموزش‌ها به صورت تئوری‌وار انجام نمی‌‌شود.
 • ورکشاپ ‌ها در واقع دوره‌های آموزشی هستند که به صورت تیمی برگزار می‌شوند.
 • این دوره‌های آموزشی معمولا بازدهی بسیار بالایی دارند و دلیل آن یادگیری تخصصی خاص در مدت زمانی بسیار کم است.
 • از ویژگی‌های مهم این دوره می‌توان به این موضوع اشاره کرد که امکان برگزاری آن‌ برای تمام سنین وجود دارد.

اگر که دوست داری طراحی سایت اختصاصی خودت رو داشته باشی حتما روی لینک بزن و کارتو شروع کن.

انواع ورکشاپ

به طور کلی اگر بخواهیم یک تعریف دقیق و جامعی از ورکشاپ ها داشته باشیم، در واقع ورکشاپ ها کارگاه های آموزشی هستند که هر موضوعی را میتوانند شامل شوند. پس دسته بندی دقیقی نمیتوان برایشان تعیین کرد. هر دوره آموزشی که بتواند حرفه و تخصصی را چه به صورت حضوری چه به صورت آنلاین و همچنین فشرده آموزش دهند، در دسته بندی ورکشاپ ها قرار میگیرند.

ورکشاپ هنری، ورکشاپ آرایشگری، ورکشاپ آشپزی، ورکشاپ خیاطی، ورکشاپ نقاشی، ورکشاپ قنادی، ورکشاپ بازاریابی، ورکشاپ عکاسی و… همه ی این حرفه ها و تخصص ها قابلیت آموزش و برگزاری به صورت ورکشاپ را دارند.

باید توجه داشت که چون ورکشاپ ها به صورت فشرده و در حرفه ی خاضی تشکیل میشود، شامل بخشی از یک حرفه بزرگتر هستند.

مثلا زمانی که ورکشاپ آشپزی برگزار میشود، این ورکشاپ یکی از زیر دسته های آشپزی را قرار است آموزش دهد. مثلا ورکشاپ غذاهای گیاهی.

اگر این ورکشاپ در حوزه ی نقاشی باشد، مثلا سیاه قلم و یا رنگ روغن را می تواند شامل شود.

در یک ورکشاپ خیاطی آموزش دوخت یقه هفت و نکاتی که لازم است درنظر گرفته شود در دوختی تمیز گفته میشود.

و یا در ورکشاپ قنادی، آموزش تزئین کیک تولد و یا تهیه ی شیرینی ویترینی آموزش داده میشود.

پس در ورکشاپ ها انتظار آموزشی کامل و جامع در یک حوزه را نداریم و زیرمجموعه ای از یک مجموعه گسترده قرار است که در ورکشاپ مورد آموزش و بررسی قرار بگیرد.

ورکشاپ ھنری چیست

ورکشاپ هنری یک فرآیند آموزشی فعّال و تعاملی است که در آن شرکت‌کنندگان به صورت عملی و عمیق به آموزش و تجربهٔ موضوعات مرتبط با هنر مشغول می‌شوند. در این نوع کارگاه‌ها، معمولاً تمرکز بر روی توسعه مهارت‌های هنری، ایجاد آثار خود، و درک بهتر از جوانب هنری است.

ورکشاپ‌ هنری ممکن است در حوزه‌های مختلفی از جمله نقاشی، نمایشگری، عکاسی، موسیقی، ساخت و ساز، اسکالپتور و هنرهای دیجیتال برگزار شوند. این فرآیند‌ها به شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهد که ایده‌ها و تجربیات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و از مربیان متخصص در این حوزه‌ها بهره‌مند شوند.

 

 ورکشاپ آموزشی

ورکشاپ آموزشی معمولاً برای دانش‌آموزان به منظور پاسخ به نیازهای آموزش و پرورش سنتی یا برای کارکنان سازمان جهت توسعه‌ی تخصصی انجام می‌شوند. زمینه‌های مختلفی از جمله اقتصاد، روان‌شناسی، هنر، عصب‌شناسی، جامعه‌شناسی و … در این کارگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

برگزاری یک ورکشاپ آموزشی با اثربخشی به ویژگی‌هایی همچون ایجاد طوفان ایده‌ها، یادگیری تعاملی، ایجاد شبکه ارتباطی و حل مسائل مرتبط است. بنابراین، برنامه‌ریزی صحیح بسیار حائز اهمیت است. انتقال دانش نیز یک وظیفه مهم و مسئولیت‌آور است که این راهنما به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی مناسب، یک کارگاه آموزشی کارآمد برگزار کنید. ابتدا، قدم اول این است که کارگاه آموزشی خود را تعریف کنید و سپس با داشتن یک کاغذ و خودکار، برنامه ریزی خود را شروع کنید.

 

 ورکشاپ عکاسی چیست

ورکشاپ عکاسی یا دوره آموزشی یک روزه، یک روش آموزش عملی است که در آن تمام تمرینات به صورت عملی اجرا می‌شوند و شرکت‌کنندگان با انجام تمرینات در حضور مربی عکاسی، روش دقیق اجرای تکنیک‌های عکاسی را یاد می‌گیرند. این ورکشاپ عکاسی کاملاً به صورت عملی و تخصصی برگزار می‌شود و با خروج از محیط کلاس یا آموزشگاه عکاسی، شرکت‌کنندگان فرصت دارند تا تکنیک‌های خود را به صورت عملی و در حضور استاد عکاسی خود اجرا کنند.هر آنچه که باید در رابطه با ورکشاپ بدانید از طریق رسانتو آموزش ببینید.

 

ورکشاپ ، ورکشاپ رسانتو

آشنایی با اجرای ایونت

ممکن است تاکنون در رابطه با اجرای ایونت نشنیده باشید، اما به احتمال زیادی تاکنون برخی از آن‌ها را مشاهده کرده‌اید و یا در مورد آن‌ها شنیده‌اید. در این بخش از مقاله قصد داریم مطالب کاملی را در رابطه با مفهوم این کلمه خدمت شما عزیزان بیان کنیم.در یک تعریف کوتاه باید بگوییم که فرآیند مدیریت یک پروژه مفهوم اصلی این کلمه است. هر سازمانی برای هدف خاصی راه‌اندازی می‌شود و برای آن که بتواند به هدف خود برسد، لازم است اقداماتی انجام دهد.

تصور کنید جلسه‌ای برگزار می‌شود و در آن آیتم‌های متنوع و مختلفی جهت ارائه‌ی اطلاعات لازم از طرف سازمان، در نظر گرفته شده است. این آیتم‌ها شامل مکان گردهایی، شرکت کنندگان، برنامه‌ریزان، بلندگو و بسیاری از موارد دیگر می‌شود.در اجرای ایونت در واقع تمامی این آیتم‌ها با یکدیگر هماهنگ می‌شوند. در یک تعریف جامع‌تر باید بگوییم که هر نمایش، جلسه، همایش، مراسم، تیم‌سازی و غیره نیازمند مدیریت است تا بتواند به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

خالی از لطف نیست که بدانید ایونت هایی در حوزه ی سئو نیز برگزار می شود که با مشاوره سئو می توانید از آنها با خبر باشید و آژانس دیجیتال مارکتینگ رسانتو اطلاعات کاملی را در این حوزه و حوزه های دیگر دیجیتال مارکتینگ مانند تولید محتوای ویدیویی مانند تیزر تبلیغاتی و موشن گرافیک در اختیار شما قرار خواهد داد.

ورکشاپ

انواع اجرای ایونت

در بخش قبلی مقاله با مفهوم این کلمه آشنا شدیم. در این بخش از مقاله قصد داریم انواع آن را معرفی کنیم و در رابطه با هر کدام توضیحاتی را ارائه دهیم.ایونت ها  به دو شکل کلی تقسیم‌بندی می‌شوند. برگزاری آن‌ها می‌تواند به صورت گروهی و انفرادی باشد. در رویداد نوع اول یعنی گروهی، باید بگوییم که در این نوع، جلسه به صورت گروهی برگزار می‌شود و چندین برند با هدف معرفی محصولات خود دور هم جمع می‌شوند و با گروه خاصی از مخاطبان جهت دیده شدن برند و محصولاتشان ارتباط برقرار می‌کنند.

از مزیت‌هایاجرای ایونت  گروهی می‌توان به تقسیم شدن هزینه‌های تبلیغات و برگزاری مراسم اشاره کرد. با این وجود امکان دیده شدن برندها در این رویداد بسیار زیاد است.و اما در رابطه با رویداد نوع اول باید بگوییم که تنها یک برند حضور دارد و مسلم است که تمامی هزینه‌ها تنها به عهده‌ی یک برند است. در این نوع از رویداد که انفرادی است، یک برند تصمیم می‌گیرد به تنهایی محصولات خود را با برگزاری یک مراسم معرفی کند و هزینه‌ها را اسپانسر او و یا خودش بر عهده می‌گیرد.

سخن پایانی هر آنچه که باید در رابطه با ورکشاپ بدانید

در این مقاله در رابطه با ورکشاپ صحبت کردیم. در ابتدا جهت آشنایی دقیق شما عزیزان با این دوره‌ها، مفوم دقیقی از آن را بیان کردیم و پس از آن که با این دوره‌های آموزشی آشنا شدید، به سراغ معرفی ویژگی‌های آن رفتیم. دانستید که این دوره‌های آموزشی مزیت‌های بسیار زیادی دارند و امروزه افراد زیادی تمایل دارند در این دوره‌ها شرکت کنند.

همچنین در رابطه با اجرای ایونت در این مقاله ی رسانتو صحبت کردیم و ضمن آشنایی با آن، دانستید که به دو شکل اساسی وجود دارد. معرفی محصولات و دیده شدن برند هر سازمان در واقع نیازمند برنامه‌هایی هدفمند و خاص است. دانستید که به دو شکل انفرادی و گروهی انجام می‌شود و همچین توضیح دادیم که در کدام یک از آن‌ها امکان دیده شدن بیش‌تر است.

2 پاسخ

 1. مقاله مفیدی بود و من تونستم جواب سوالاتم رو بگیرم از اینکه محتوای با کیفیت تولید میکنید از شما ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *